UWAGA! W niedzielę upał, a potem gwałtowna i groźna burza!

BurzeInfo ostrzegają przed agresywną, niedzielną pogodą. Najpierw czeka nas upalny dzień, as potem gwałtowne burze!

Fot. Przemysław Dm

W niedzielę nad Polskę napływać będzie silnie rozgrzana i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W ciągu dnia temperatura sięgnie nawet 28*C, do tego w całym kraju praktycznie brak zachmurzenia.

Energia dostępna drogą konwekcji osiągnie wysokie wartości jak na tę porę roku i miejscami przekroczy poziom 1600-1800j/kg. Jest to charakterystyczny czynnik pojawiający się przy napływie tej masy powietrza. Oczywiście sama obecność dobrych warunków termodynamicznych nie zapewni inicjacji silnych burz. Pojawią się również umiarkowane wskaźniki kinematyczne – pionowy uskok wiatru 0-6km DLS (18-12m/s) oraz uskok wiatru 0-1km LLS (14-10m/s).

Oczywiście warto wspomnieć o pojawieniu się lokalnych stref zbieżności wiatru oraz bańkach wilgoci, które dodatkowo będą wspomagały konwekcję. Jednak proces powstawania burz będzie znacznie opóźniony i co za tym idzie ograniczony poprzez obecność czynników hamujących konwekcję tzn. LCL czy CIN. Z tego powodu burze zaczną pojawiać się na terenie naszego kraju dopiero wieczorem lub w nocy tzw. „Loaded gun” – załadowany karabin. Co oznacza pojawienie się silnych izolowanych komórek konwekcyjnych. Burze najprawdopodobniej pojawią się w strefach zbieżności wiatru. Oczywiście pojedyncze ośrodki burzowe mogą pojawiać się za dnia, choć ich żywotność będzie znacznie osłabiona.

Na tą chwilę zagrożone są, w szczególności województwa: świętokrzyskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i częściowo województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.