W komunikacji publicznej kobieta w ciąży staje się niewidzialna

Z perspektywy kobiety w ciąży sytuacja w komunikacji publicznej wygląda bardzo nieciekawie. Pasażerowie notorycznie ignorują znaczki z krzyżykiem zasłaniając się sloganem: „Ciąża to nie choroba”. Być może jest to stan normalny, ale szczególny. Nie wspominając nawet jakie skutki mogłoby nieść uderzeniem brzuchem w poręcz. Można oczywiście powiedzieć, że trzeba pojechać samochodem, jednak w ostatnim trymestrze samochód prowadzi się ciężko, ze względu na rosnący brzuch. ZTM postanowiło temu zaradzić

Fot. ZTM

Fot. ZTM

W pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się ulotki promujące akcję „Jestem w drodze”. Jej organizatorem jest fundacja (o tej samej nazwie) założona przez dwie mamy. Każda przyszła mama może od fundacji otrzymać specjalny bezpłatny znaczek, który będzie mogła umieścić w widocznym miejscu w trakcie podróży komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego gorąco zachęca wszystkich pasażerów do ustępowania miejsca kobietom noszącym ten znaczek.

Wiele przyszłych mam często ma trudności ze znalezieniem wolnego miejsca w komunikacji miejskiej czy pierwszeństwem w kolejce (w sklepie, aptece, urzędzie, na poczcie czy u lekarza). Wynika to z faktu, że nie każdy potrafi rozpoznać czy kobieta spodziewa się dziecka. Szczególnie na początku, kiedy ciąża nie jest jeszcze widoczna.

Celem  akcji „Jestem w drodze” jest dyskretne i zarazem skuteczne uświadomienie innym, że kobieta zostanie mamą. Dlatego też fundacja stworzyła  bezpłatny znaczek, dzięki któremu ciężarna będzie mogła w prosty i nienarzucający się sposób poinformować otoczenie o swoim stanie. Znaczek to najprostsza forma, która jednocześnie usuwa podstawową barierę – wahanie czy kobieta jest w ciąży.

By otrzymać znaczek przyszła mama powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji. Po potwierdzeniu zamówienia, w przeciągu kilku dni przesyłka ze znaczkiem dotrze do zamawiającej.

Na podstawie wielu doświadczeń sprawdzono, że ludzie chętnie pomagają kobietom w ciąży, gdy dostaną odpowiedni impuls. Dlatego też rozwiązanie zaproponowane przez  Fundację „Jestem w drodze” ma za zadanie usunąć podstawą barierę, jaką jest wahanie otoczenia czy kobieta rzeczywiście spodziewa się dziecka.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.jestemwdrodze.pl lub www.facebook.com/jestemwdrodze.  

Fundację „Jestem w drodze” stworzyły 2 mamy – Natalia Michałek i Natalia Olszewska, w które na bazie własnych doświadczeń i obserwacji zachowań społecznych w Polsce i innych krajach uznały, że przyszedł czas aby szczególną troską otoczyć kobiety ciężarne, które w przestrzeni publicznej stały się niemalże niezauważalne.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.