Wariant Lambda już w Polsce. Lekarze zeniepokojeni. Może być groźniejszy od Delty

Wariant Lambda obecny jest już w 29 krajach w tym w Polsce. Najszybciej rozwija się w Peru, ale wiadomo, że ma zdolność szybkiego przenoszenia się.

Fot. Shutterstock

O nowych odkryciach związanych z wariantem lambda pisze „Gulf News”.

Naukowcy obawiają się, że szczep ten nie tylko szybciej się przenosi, ale jest także w pewnym stopniu odporny na przeciwciała, co może obniżyć skuteczność szczepionek. Czy tak jest w istocie? Potrzeba dalszych badań. Liczba osób zaszczepionych w Ameryce Południowej nadal jest niska i na tej podstawie trudno jest cokolwiek ocenić.

Na razie są dowody na jego transmisyjność. W Peru, gdzie wariant bardzo szybko się rozprzestrzenił, zauważono go w grudniu. Do końca maja był już w połowie z badanych próbek, a obecnie jest już w 80 pro. próbek i stał się mutacją dominującą.

Naukowcy niezmienne apelują o szczepienie się. Powagę sytuacji dostrzegł nawet kościół. Archidiecezja Warszawska wysłała list do proboszczów z prośbą o zachęcenie wiernych do szczepień. Uruchomiono nawet punkt szczepień powszechnych przy jednej ze świątyń.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c