Warszawa 17 województwem?

Mazowieckie_mapa_fizyczna

Coraz głośniej mówi się, że Mazowiecki urząd marszałkowski zmieni podział terytorialny województwa. chce tego nie tylko sama stolica, ale też władze województwa. Wszyscy zgodnie twierdzą, że bez tego mazowieckie przestanie dostawać dofinansowanie z Unii Europejskiej, bo… Warszawa jest za bogata.

Kluczem jest PKB na mieszkańca. Jeżeli nie przekracza ono 90% średniej unijnej, wtedy województwo dostaje dofinansowanie. Problem w tym, ze Warszawa obecnie ma już 100%. Drastycznie zawyża to poziom całego województwa. Samorządowcy chcą to zrobić tylko na poziomie europejskim nie wprowadzając rewolucji w polskim podziale administracyjnym.

Od dawna jednak mówi się o oderwaniu Warszawy od reszty województwa. Janosikowe tylko w tym roku to aż 271 mln. zł. i to po jego dużym obniżeniu. Sami radni z innych miast twierdzą, że opłata ta jest najczęściej przeznaczona na łatanie dziury w miejscowym budżecie, nie zaś na rozwój.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.