Warszawa w Piosenkach cz.6 – Sen o Warszawie

Tej piosenki przedstawiać nikomu nie trzeba. Legendarny Czesław Niemen o Warszawie.

Czesław Niemen (Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki) urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, w II Rzeczypospolitej, w województwie nowogródzkim. Śpiewał od nad najmłodszych – w dziesięcioletniej szkole i w chórze kościelnym. Od roku 1953 do 1954 uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie, grał na organach, razem ze szkolnym zespołem występował w innych szkołach. Po roku został wyrzucony ze szkoły, ze względu na duzą absencję. Nastepnie wraz z rodzina w ramach masowych wysiedleń z kresów został przesiedlony do Polski. W Gdańsku rozpoczął karierę w r szkole muzycznej, gdzie uczył sie grac na fagocie. W tym czasie występował w teatrach  i kabaretach studenckich oraz w gdańskim klubie Żak. W 1958 roku poślubił pielęgniarkę Marię Kauzunik (para ma córkę Marię Gutowską), z którą rozwiódł sie w 1971 roku. Ponownie ożenił się z Małgorzatą Niemen, z którą miał dwie córki – Natalię i Eleonorę. Zmarł 17 stycznia 2004 na nowotwór układu chłonnego.

Początki kariery Niemena to Bigbit w stylu The Beatles oraz ballady („Pod Papugami”). W 1964 roku razem z zespołem Niebiesko-Czarni występował jako support Marleny Dietrich w Sali Kongresowej w Warszawie. Z Niebiesko-Czarnymi pracował do 1965, a w następnym roku utworzył wraz z zespołem Chochoły, zespół Akwarele. W 1967 ruszyli w trasę koncertową i nagrali utwór ,,Dziwny jest ten świat” – najsłynniejszy polski protest song i hymn młodego pokolenia rzeczywistości lat 60-tych.

Sen o Warszawie powstał w roku 1966. Autorem tekstu jest Marek Gaszyński, a muzyki sam Czesław Niemen. Mało kto wie, iż jest to nieoficjalny hymn Legii Warszawa, który jest odśpiewywany przez kibiców na Stadionie Wojska Polskiego.

Mam, tak samo jak ty,
miasto moje, a w nim
najpiękniejszy mój świat,
najpiękniejsze dni,
zostawiłem tam kolorowe sny.

Kiedyś zatrzymam czas
i na skrzydłach jak ptak
będę leciał co sił
tam, gdzie moje sny
i warszawskie kolorowe dni.

Gdybyś ujrzeć chciał
nadwiślański świt,
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak
przywita pięknie nas
warszawski dzień.

Mam, tak samo jak ty,
miasto moje, a w nim
najpiękniejszy mój świat,
najpiękniejsze dni,
zostawiłem tam kolorowe sny.

Gdybyś ujrzeć chciał
nadwiślański świt,
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak
przywita pięknie nas
warszawski dzień,
warszawski dzień,
warszawski dzień.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.