Warszawa zawyje dla wilka!

Tegoroczna polska edycja Godziny dla Ziemi WWF dedykowana jest wilkom. W sobotę, 19 marca, o godz. 12.00 wielki finał akcji. O tej porze Warszawa zawyje dla wilka, a o godz. 20.30 w całej Polsce na jedną godzinę zgasną światła.

fot. WWF Polska Warszawa pomoże chronić wilka

fot. WWF Polska
Warszawa pomoże chronić wilka

Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka
Pod tym hasłem, z okazji 9. edycji Godziny dla Ziemi WWF, odbywa się cykl dziewięciu wydarzeń w największych miastach Polski. Dotychczas zawyli mieszkańcy Białegostoku, Gdańska Olsztyna, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. W sobotę, 19 marca, do akcji będą mogli włączyć się mieszkańcy Łodzi, Krakowa i Warszawy.

Stołeczny finał odbędzie się o godz. 12.00 na skwerze Hoovera. Spotkanie skierowane jest do wszystkich, którym los wilka nie jest obojętny. WWF zaprasza do udziału także właścicieli psów, aby przyszli na skwer i także włączyli się w akcję.

WWF na całym świecie poza ogólną edukacją o środowisku, w ramach kampanii Godzina dla Ziemi angażuje ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających wsparcia, problemów ekologicznych. W Polsce celem tegorocznej kampanii jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości konieczności ochrony wilka, dlatego cała akcja odbywa się pod hasłem „Godzina dla wilka”.

Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić również poprzez dołączenie do wilczej watahy na stroniewww.godzinadlaziemi.pl i wrażenie swojego poparcia dla ochrony wilka w naszym kraju. Można również samodzielnie zainicjować akcję wsparcia tego gatunku poprzez umieszczenie, samodzielnie przygotowanego filmiku, w mediach społecznościwoych z hashtagiem #godzinadlawilka i #zawyjdlawilka.

Tradycyjnie do akcji można się również włączyć poprzez zgaszenie światła na jedną godzinę w sobotę, 19 marca, o godz. 20.30.

Godzina dla Ziemi WWF nie polega jednak tylko na gaszeniu świateł. Logo akcji to 60+, gdzie liczba „60” odnosi się do symbolicznej godziny, a „+” do wszystkich działań, które realizowane są po upływie tego czasu. Ważne jest jednak, aby o naszą planetę dbać także na co dzień np. gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty. Ważny jest efekt skali – liczy się nie tylko to, ile osób zgasi światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę.

Warszawa włącza się do akcji
W ramach tegorocznej Godziny dla Ziemi w Warszawie również zgasną iluminacje miejski obiektów. Poniżej ich lista:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa:

  • wieża ciśnień na terenie Zakładu Centralnego;
  • stacja ozonowania i filtracji na węgiel aktywny na terenie Zakładu Centralnego;
  • ujęcie zasadnicze „Gruba Kaśka”;
  • Zakład Oczyszczania „Czajka”;
  • przepompownie: Żerań, Saska Kępa I i Saska Kępa II;
  • stacja strefowa Białołęka.

Zarząd Terenów Publicznych:

  • iluminacja murów obronnych Starego Miasta;
  • iluminacja katedry św. Jana Chrzciciela;
  • iluminacja kościoła Jezuitów (Sanktuarium NMP Łaskawej).

Zarząd Dróg Miejskich:

  • most Gdański;
  • most Świętokrzyski;
  • most Poniatowskiego;
  • most Siekierkowski;

Pałac Kultury i Nauki:

  • fasada budynku od 6 piętra wzwyż.

Urząd m.st. Warszawy:

  • iluminacja ratusza przy pl. Bankowym 3/5.

Ponadto do akcji włączą się także dzielnice Warszawy. Część z nich wygasi oświetlenie  reprezentacyjnych obiektów m.in. ratuszy – np. Wesoła, Wilanów i Żoliborz. Do akcji zachęcone zostały również stołeczne domy kultury i biblioteki. Dodatkowo w warszawskich szkołach podczas zajęć przyrodniczych uczniowie będą namawiani do realizacji hasła akcji w swoich domach.

W Warszawie do Godziny dla Ziemi WWF włączą się też instytucje państwowe, a także przedsiębiorcy. Światła zgasną na budynkach: Zamku Królewskiego, Stadionu Narodowego, Teatru Wielkiego, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Handlowego Arkadia, Galerii Mokotów, Galerii Wileńska, Złotych Tarasów oraz hoteli Novotel, Marriott i Hilton.

Godzina dla Ziemi
Każdego roku, tysiące miast na całym świecie włącza się do akcji gasząc oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków w geście dla naszej planety. W ubiegłym roku były to między innymi Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Podczas tegorocznej edycji akcji, WWF Polska zachęca nie tylko do gaszenia świateł, ale również do zaangażowania się w ochronę wilka. Choć zwierzę te jest prawnie chronione to w Polsce coraz częściej dochodzi do nielegalnych odstrzałów tych drapieżników. Blisko 66% dorosłych Polaków (badanie Millward Brown) boi się wilka, choć zwierzę to jest także troskliwe, rodzinne, solidarne i współdziałające w grupie.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]