Warszawska firma wprowadza perowskitową rewolucję. Tani prąd i samochody jeżdżące za darmo za dnia?

Warszawska firma Saule Technologies podpisała właśnie umowę z japońskim inwestorem. To efekt intensywnych prac nad perowskitami – rewolucyjnym materiałem, który ma pozyskać duże ilości energii słonecznej.

Kryształ perowskitu

Kryształ perowskitu

Rewolucja polega głównie na tym, że materiał można nałożyć na dowolną powierzchnię. Oznacza to samoładujące się telefony pokryte perowskitami, samochody jeżdżace na słońce i inne rewolucyjne i ekologiczne rozwiązania.

„Perowskity to materiały o specyficznym ułożeniu siatki krystalicznej. Ich właściwości nie determinuje skład, lecz struktura ułożenia atomów. Przede wszystkim perowskity są świetnymi pochłaniaczami światła. Lepszymi nawet niż dotychczasowy champion arsenek galu, który z kolei jest znacznie lepszy od najbardziej popularnego dzisiaj krzemu. Dzięki temu są w stanie pochłonąć światło w ultracienkich warstwach. Zmniejsza to przynajmniej trzykrotnie zużycie materiału niezbędnego do wyprodukowania takiego ogniwa. Jako że ów materiał wytwarzany jest w procesie syntezy chemicznej z bardzo tanich materiałów startowych, zasoby są, tak jak w przypadku krzemu, teoretycznie nieograniczone. Bardzo praktyczne jest również to, że ogniwa można wytwarzać w procesie mokrej chemii. To znaczy, że na przykład można taki perowskit po prostu nadrukować.” – wyjaśnia Saule Technologies.

Firmę, mającą swoją siedzibę w Zebra Tower jest Olga Malinkiewicz, polska naukowiec, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.

Przedstawiciele Saule Technologies i Hideo Sawada

Przedstawiciele Saule Technologies i Hideo Sawada

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]