Warszawskie Filtry

DSC05103

Fot. Bożena Krajewska

Warszawskie Filtry to nazwa nieoficjalna. Tak naprawdę Stacja Filtrów i Wodociągów powinna być nazywana Zespołem Stacji Filtrów Williama Lindleya od nazwiska ich projektanta – brytyjskiego inżyniera, zajmującego się także kilkudziesięcioma projektami w dużych, europejskich miastach.

Kompleks jest częścią systemu wodociągów, których budowę zlecił Sokrates Starynkiewicz – rosyjski generał i prezydent Warszawy za czasów okupacji. Trzeba przyznać, że za budowę wodociągów wziął się już w pierwszym roku swojego urzędowania. Podczas budowy użyto wszystkich najnowszych w tamtych czasach technologii i wysokiej jakości materiałów. Budowę ukończono w trzy lata i już w 1886 roku warszawiacy mogli pić oczyszczoną wodę.

Obiekt stopniowo wprowadzono do rejestru zabytków. Pierwszy wpis do rejestru odbył się 1 marca 1973 roku, drugi 26 marca 2008 roku. Na mocy rozporządzenia prezydenta RP z 18 stycznia 2012 roku, cały zespół filtrów uznano za pomnik historii.

Warszawa w Pigułce serdecznie dziękuje swojej czytelniczce – Pani Bożenie Krajewskiej – która udostępniła nam zdjęcia Stacji Filtrów i Wodociągów z własnego archiwum.

Podobał Ci się ten artykuł? Polub nasz fanpage na Facebooku!
www.facebook.com/warszawawpigulce

 

Fot. Bożena Krajewska

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.