Wdowa po prezydencie nie żyje. Miała 90 lat

Karolina Kaczorowska nie żyje. Wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie miała 90 lat.

Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się 26 września 1930 roku w Stanisłałowie.

Córka Franciszka i Rozalii. W czasie okupacji sowieckiej ziem polskich z lat 1939–1941 została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Jej ojciec przebywał w łagrze, po amnestii wstąpił do Wojska Polskiego. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Iranu podzieliła los „dzieci tułaczych” – przebywała w osadzie Koja w Ugandzie, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na emigracji, dzięki której poznała Ryszarda Kaczorowskiego. U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, była zaangażowana m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. W okresie prezydentury Ryszarda Kaczorowskiego pełniła funkcję pierwszej damy.

Związek małżeński z Ryszardem Kaczorowskim zawarła 19 lipca 1952 w Londynie. Mieli dwie córki: Alicję i Jadwigę. 10 kwietnia 2010 razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się w podróż sam, zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

W wyborach prezydenckich w 2010 i w 2015 wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Postanowieniem z 15 sierpnia 2012 została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2012 ukazała się książka pt. Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów – Sybir – Afryka – Londyn, napisana przez Iwonę Walentynowicz i poświęcona życiu byłej pierwszej damy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c