Wejdą do mieszkania każdego Polaka. Ustawa jest jasna: musisz ich wpuścić [22.11.2023]

W życie weszła nowelizacja ustawy o prawie energetycznym, co zmusiło dostawców energii elektrycznych do wymiany liczników na nowe, inteligentne modele. Poza korzyściami z ochrony środowiska, pozwoli to także zmniejszyć zużycie prądu w sieci. Instalatorzy odwiedzą domy i mieszkania Polaków. Niektórzy będą musieli wpuścić instalatora do domu czy mieszkania.

Fot. Shutterstock

Nowe liczniki umożliwiają zdalne śledzenie zużycia energii, co przekłada się na lepszą kontrolę nad wydatkami i efektywniejsze zarządzanie zasobami. Umożliwiają one również szybsze wykrywanie i rozwiązywanie problemów technicznych.

Instalacja już się rozpoczęła. Osoby u których będą montowane inteligentne liczniki mają obowiązek umożliwić montaż i wpuścić instalatora. W przypadku budynków wielorodzinnych najprawdopodobniej oznacza to otworzenie drzwi i wpuszczenie technika na klatkę, do miejsca, gdzie są liczniki.

U niektórych, głównie w domach i mniejszych budynkach wielorodzinnych, liczniki mogą znajdować sie w środku. Wprawdzie zgodnie z prawem liczniki powinny być montowane na zewnątrz, jednak zanim prawo to wprowadzono liczniki często montowano w lokalach. W tym wypadku należy pokazać instalatorowi skrzynkę w domu i również umożliwić montaż.

Postęp Instalacji

Program wymiany, który rozpoczął się w 2022, ma zakończyć się w 2030 roku z planem wymiany 17 milionów urządzeń. Realizacja podzielona jest na pięć etapów. Pierwszy etap zakłada montaż u przynajmniej 15 proc. odbiorców w 2023 roku, z końcowym celem wymiany 100% proc. liczników do 2030 roku. Według PAP większość z operatorów energii elektrycznej albo już osiągnęło cel albo też osiągnie go w wymaganym czasie.

  • Energa-Operator: Zainstalowała liczniki zdalnego odczytu u około 2,4 miliona klientów, co stanowi blisko 72% wszystkich. Planuje zakończyć instalację do 2026 r.
  • PGE Dystrybucja: Ma około 5,5 mln klientów, wymieniła już ponad 763 tys. liczników (12,7 proc. odbiorców). Do końca 2023 r. planuje wymienić 15 proc. liczników.
  • Tauron Dystrybucja: Ma około 5,8 mln odbiorców, z czego ponad milion ma już liczniki zdalnego odczytu. Przekroczyła próg 15 proc.
  • Enea Operator: Na koniec III kwartału 2023 r., ponad 12% proc. odbiorców miała inteligentne liczniki (niemal 340 tys. urządzeń).
  • Stoen-Operator: Na koniec października 2023 r., zainstalowała liczniki zdalnego odczytu u około 17 proc. odbiorców, głównie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Wprowadzenie inteligentnych liczników stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej Polski i redukcji śladu węglowego. Pomimo początkowych niedogodności, korzyści z nowych technologii mają znacząco przeważyć nad tymczasowymi utrudnieniami, przyczyniając się do zwiększonej transparentności w sektorze energetycznym i świadomości konsumenckiej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl