Weszły nowe przepisy! Wiele produktów zdrożało od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakładają dodatkowe opłaty na producentów i sprzedawców niektórych produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Jest to dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy, która ma ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.
Co zakładają nowe regulacje?
Po pierwsze, wprowadzono opłaty od klientów za niektóre produkty sprzedawane w opakowaniach jednorazowych – m.in. kubki i pojemniki na żywność czy napoje. Klienci zapłacą więc bezpośrednio więcej za zakup takich produktów.
Dodatkowo nałożono nowe opłaty na samych producentów i sprzedawców, m.in. opłaty za każdy wyprodukowany kilogram opakowania z tworzyw sztucznych. Dotyczy to m.in. butelek, pojemników, torebek.
Ponadto wprowadzono wyższe opłaty za niespełnienie wymaganych poziomów recyklingu i udziału materiałów z odzysku w nowych opakowaniach. Im mniejszy recykling i udział surowców wtórnych, tym wyższa kara.
Czy czekają nas wyższe ceny w sklepach?
Eksperci przewidują, że nowe przepisy i opłaty spowodują wzrost kosztów funkcjonowania wielu firm, zwłaszcza producentów napojów, fast foodów, produktów spożywczych w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Te dodatkowe koszty mogą zostać przeniesione na konsumentów w postaci podwyżek cen.
Już teraz w niektórych sklepach i lokalach gastronomicznych pojawiły się dodatkowe opłaty za opakowania. Niektórzy sprzedawcy zapowiadają też stopniowe podnoszenie cen w związku z rosnącymi kosztami produkcji i nowymi obciążeniami podatkowymi.
Dlatego, o ile to możliwe, lepiej używać własnych, wielorazowych opakowań i ograniczyć ilość odpadów oraz zaoszczędzić na tych, które byśmy kupili.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.