Wiedzieliście? Osoby na tej liście jeżdżą komunikacją za darmo
Darmowa komunikacja miejska jest możliwa. Mało tego, regulują to odpowiednie przepisy.
Wiele osób może jeździć w Polsce komunikacją miejską za darmo.
Jedną z grup są seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia, mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. To udogodnienie, które ułatwia im codzienne przemieszczanie się, nie wymaga wyrabiania żadnych dodatkowych dokumentów czy składania wniosków. Wystarczy, że podczas kontroli biletowej senior pokaże kontrolerowi legitymację emeryta lub dowód osobisty, by móc cieszyć się prawem do bezpłatnych przejazdów. Zniżka ta obowiązuje na terenie całego kraju, zarówno w miastach, jak i wsiach posiadających system komunikacji miejskiej.
W niektórych miastach Polski seniorzy mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia i jeszcze większe zniżki na przejazdy komunikacją miejską, choć ich zakres zależy od decyzji lokalnych władz samorządowych. Przykładowo, Lublin i Wrocław wprowadziły darmowe przejazdy dla osób, które ukończyły 65. rok życia. W tych miastach, kobiety poniżej tego wieku mają prawo do 50-procentowych zniżek na przejazdy jako emerytki już od ukończenia 60. roku życia.
Warszawa natomiast proponuje tzw. bilet seniora, który kosztuje 50 zł za rok i jest dostępny dla osób, które przekroczyły 65. rok życia.
Kto jeszcze może jeździć bezpłatnie?
Każde miasto reguluje samodzielnie ulgi dla osób, które mogą poruszać się bezpłatnie. W większości są osoby odznaczone i represjonowane, kombatanci, służby mundurowe, dzieci, młodzież, zasłużeni dawcy krwi i przeszczepu. Na stronie internetowej każdego miasta można przeczytać, kto może poruszać się bezpłatnie. To może być zadziwiające, ale wielu ludzie nie zdaje sobie sprawę, że może znajdować się na liście.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.