Wielka awantura wokół fotoradarów na moście Poniatowskiego! ZDM nie chce usunąć fotoradarów z zabytkowego mostu. MWKZ reaguje!

ZDM po dwóch dniach ustosunkował się do decyzji jaką wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nakazał usunięcie lub przestawienie fotoradarów. Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich to MWKZ zaznaczył na mapie, gdzie mają stanąć. MWKZ pisze jednak odwrotnie, że to punkt orientacyjny.

Fotoradary, które zapowiadaliśmy, tak lekko licząc, od dwóch lat, stanęły na podstawie m.in. zgody konserwatora, wydanej w lipcu zeszłego roku i dostępnej na naszej stronie, odkąd w sierpniu rozpisaliśmy przetarg. Załącznikiem do decyzji jest program robót, w którym jest i wygląd fotoradarów, i ich lokalizacja.
Wygląd fotoradarów i ich ulokowanie w stosunku do jezdni określają przepisy. Nie są ładne, ale przez lata wszyscy zawsze chcieli, by były jak najbardziej jaskrawe. No to w przepisach są.
Mieliśmy w tym miejscu dwie możliwości. Ustawić fotoradary na wąskim chodniku, wtedy piesi wchodziliby na jezdnię, albo przy ławach, na których nikt nie siada. Wybór prosty.
No i trzecia możliwość, dla niektórych jedyna dopuszczalna – można było ich nie ustawiać wcale. Choć przypominamy, że mówimy o miejscu, w którym w latach 2015-2019 było 26 wypadków drogowych, 3 ofiary śmiertelne, a 84 proc. kierowców (!) przekracza tam prędkość.
Warto pamiętać, że po wojnie jezdnię na moście poszerzono o jeden pas nie zmieniając innych elementów jego konstrukcji. Tym samym stworzono pułapki dla pieszych – metrowe chodniki, zebry w niebezpiecznych miejscach. A wspomniane wyżej, notorycznie przekraczanie prędkości przekłada się na ludzkie tragedie.
I ważne – fotoradary są rozwiązaniem tymczasowym, do momentu kompleksowej przebudowy płyty mostu.
Dewastacja mostu to jakiś kompletny fake news. Kuli nie ma tam od dwóch lat. Została zabezpieczona do czasu przebudowy. Z dedykacją dla internetowych „varsavianistów”, rozmiłowanych w moście, którzy zauważyli jej brak w ten weekend” – pisze ZDM
MWKZ dziś ponownie odniósł do sprawy:

Wobec licznych doniesień dotyczących lokalizacji fotoradarów na moście Poniatowskiego w Warszawie powtórnie informujemy, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów (grafikę zatytułowano „wstępnie zakładane lokalizacje”).

Wówczas ze względów bezpieczeństwa pozwolono jedynie na ustawienie fotoradarów na moście i wiadukcie Poniatowskiego, co zostało napisano w uzasadnieniu decyzji z dnia 27 lipca 2020 roku. W załączeniu przedstawiamy zatwierdzone dokumenty.
W zaleceniach konserwatorskich z dnia 5 listopada 2019 roku MWKZ dopuścił montaż urządzeń do pomiaru prędkości na słupach latarń, ewentualnie umieszczenie szaf teletechnicznych na poziomie chodnika, w miejscach możliwie jak najmniej widocznych. Treść zaleceń podtrzymano w piśmie z dnia 23 kwietnia 2020 roku.
Nieuzgadnianie szczegółowej lokalizacji oznaczeń drogowych w Warszawie nie dotyczy tylko radarów na moście Poniatowskiego, ale także wielu innych miejsc. Przykładem są m.in. umieszczone niedawno znaki na wyremontowanej zabytkowej elewacji w Kolonii Wawelberga w Warszawie. Praktyka ta musi ulec zmianie
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]