Wielomilionowe odszkodowanie dla sklepu, który zniknął z lotniska Chopina

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał, że Polska musi zapłacić Flemingo Dutyfree ponad 20 mln euro odszkodowania. Powód? Podczas modernizacji terminala na lotnisku Chopina nakazano zamknąć sklep Baltona, który jest własnością Flemingo.

Fot. Baltona

Fot. Baltona

„Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Rzeczpospolita Polska naruszyła zasadę uczciwego traktowania inwestycji Flemingo Dutyfree w Polsce wynikającą z dwustronnego traktatu zawartego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Indii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji. Trybunał zasądził na rzecz Flemingo odszkodowanie w wysokości ok. 20 milionów euro wraz z odsetkami i kosztami postępowania arbitrażowego” – czytamy w oświadczeniu przesłanym do serwisu bankier.pl przez Flemingo.

Sprawa zaczęła się w 2011 roku. Prowadzenie punktu handlowego w tym miejscu kolidowało z planami Ministra Transportu, który zamierzał przeprowadzić rozbudowę terminalu. Umowa zawarta z Flemingo nie przewidywała jednak zamknięcia punktu z powodu prac remontowych. Umowa została wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym, a Flemingo wniósł pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Teraz państwo będzie musiało zapłacić odszkodowanie, odsetki i koszty postępowania. Razem to ponad 87 milionów złotych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.