Willa Żabińskich – już wkrótce dla zwiedzających!

Serwis http://warszawa.wikia.com/ informuje, że od maja będzie można zwiedzać dawną willę Żabińskich na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Willa Żabińskich. Fot. Wikia

Dzięki unijnej dotacji możliwa była rewitalizacja obiektu znajdującego sie w centrum warszawskiego ZOO. Willa będzie znajdować się na trasie turystycznej „Szlak Pianisty”, który prowadzi śladami Władysława Szpilmana, wybitnego warszawskiego pianisty. Willa Żabińskich będzie najważniejszym punktem na szlaku.

W czasie działań wojennych II wojny światowej w piwnicach willi ukryło się około 100 uciekinierów z getta. Gdy zbliżało się zagrożenie Żydów ostrzegano grając określone utwory.

Historia budynku jest niezwykle ciekawa. Modernistyczna willa została wybudowana dla dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Jana Żabińskiego. Zamieszkał on tam wraz z rodziną na krótko przed wybuchem wojny.

Na samym początku wojny i bombardowań stolicy, ogród zoologiczny bardzo ucierpiał. Ogromna liczba zwierząt została zabita lub uciekła z ogrodu. Te, które przetrwały bombardowanie, a szczególnie drapieżniki, zastrzelono ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Te z cennych okazów, które ocalały hitlerowcy wywieźli do ogrodów na terenie Rzeszy.

Teren ogrodu opustoszał i był otwarty wyłącznie dla Niemców, którzy nieświadomi działalności prowadzonej w wilii Żabińskich bardzo lubili odwiedzać to miejsce.

Jan Żabiński sam brał czynny udział, w szmuglowaniu Żydów z Getta odwiedzając je pod pozorem poszukiwania odpadów do karmienia świń.

Żabiński i jego żona zostali uhonorowani przez izraelski instytut Yad Vashem, otrzymując w 1965 roku tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

zdjęcie: um.warszawa.pl

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]