WIOŚ przyznaje: powietrze w Warszawie złej jakości. Alert II stopnia
Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki zorganizował konferencję prasową na temat wyników „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie mazowieckim. Raport za 2015 rok”. Wyniki analizy nie napawają optymizmem.
Adam Ludwikowski, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił wyniki analizy. Ocena za 2015 r. została wykonana w aglomeracji warszawskiej, Radomiu, Płocku, strefy mazowieckiej. Wyniki oceny są następujące:
- poziomy dopuszczalne dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 zostały przekroczone w obrębie czterech stref (obszar całego województwa): aglomeracja warszawska, miasto Radom, miasto Płock, strefa mazowiecka. W aglomeracji warszawskiej wystąpiły również przekroczenia wartości średniorocznej dla NO2,
- poziom docelowy dla benzo(a)pirenu w obrębie czterech stref (obszar całego województwa): aglomeracja warszawska, miasto Radom, miasto Płock, strefa mazowiecka.
Krzysztof Dąbrowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał informację o ogłoszeniu przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Alertu poziom II w związku z wystąpieniem przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów niektórych substancji szkodliwych w powietrzu w 2015 roku. Przekroczone zostały normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu na niektórych obszarach województwa mazowieckiego
Ogłoszony Alert poziom II nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Jest to sygnał dla samorządów i innych podmiotów, że konieczne jest wdrażanie działań określonych w Programach Ochrony Powietrza (POP) i eliminacja przyczyn przekroczeń norm jakości powietrza, którymi są głównie niska emisja (indywidualne ogrzewanie domów i mieszkań węglem i drewnem oraz spalanie w domowych piecach odpadów) oraz komunikacja samochodowa. Alert zaleca, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej (dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego) czy osoby uprawiające sport były świadome możliwości wystąpienia w ciągu całego roku dni, w których należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe także wczesną wiosną i późną jesienią) oraz upalnych dni.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.