Województwo Warszawskie. Co wchodziłoby w jego skład?

Z ustaleń mediów wynika, że powstać ma nowe województwo warszawskie. Co wchodziłoby w jego skład?

Fot. Aotearoa, CC BY-SA 4.0 / Wikipedia

„Dziennik Gazeta Prawna”  podał informację, że PiS kończy już pracę nad projektem, która do sejmu ma wpłynąć jeszcze w lipcu. W sierpniu miałoby dojść do jej przegłosowania.

Wtedy powstałoby jedno województwo składające się tylko z Warszawy i powiatów dookoła miasta, a drugie z reszty obecnego województwa. Według planu województwa metropolitalnego, który ukazał światło dzienne w 2017 roku województwo takie mogłoby się składać z samej Warszawy oraz powiatów: warszawskiego zachodniego, nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego i grodziskiego lub ich części.

„Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027”

– cytuje słowa Jarosława Kaczyńskiego „Dziennik Gazeta Prawna”

To nie jest pierwszy raz kiedy politycy proponują podział województwa. Jeszcze w 2019 roku prezes PiS informował o pomyśle pracy nad projektem. Rząd argumentuje, że regiony bardziej rozwinięte dostają mniej dotacji niż regiony biedniejsze. Aglomeracja Warszawska ma zawyżać dane z województwa, bo w stolicy i okolicach dochody są dużo wyższe.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c