Wprowadzona zostanie kaucja za papierosy? Ceny papierosów poszybowałyby w gorę!

Niemcy bliscy są wprowadzenia tak zwanej kaucji za peta. Projekt polega na tym, że do ceny paczki papierosów doliczana byłaby wysoka kaucja. Zwracana byłaby w sklepie dopiero po oddaniu niedopałków.

Fot. Pixabay

Miasta toną w niedopałkach.

Problem okazało się na tyle poważny, że w Niemczech powstaje petycja ws. wprowadzenia kaucji za niedopałki. Projekt ma ogromne szanse na wejście w życie, ponieważ petycję podpisuje bardzo wielu Niemców. Gdy zbierze się wystarczająco dużo podpisów projekt trafi pod obrady parlamentu.

Jak dowiedział się portal money.pl, samorządy w Polskich miastach, także i w Warszawie byłyby skłonne poprzeć taki pomysł, ponieważ w naszym kraju również istnieje bardzo duży problem z niedopałkami.

„Na pewno wyrzucanie petów po papierosach jest w Warszawie problemem. Zdarza się, że ludzie rzucają je gdzie popadnie, a widać to zwłaszcza przy przystankach” – powiedziała money.pl Iwona Fryczyńska, kierowniczka działu komunikacji społecznej Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie.

”Raczej nie jest to problem z infrastrukturą – w mieście jest 26 tys. pojemników na śmieci i naprawdę jest gdzie wyrzucać niedopałki. Uważamy raczej, że trzeba po prostu ludzi uświadamiać – dlatego planujemy kampanię w tym zakresie” – dodaje rzeczniczka.

Jest jeszcze inny aspekt wprowadzenia kaucji. Ceny papierosów wzrosłyby zapewne znacząco. W Niemczech szacuje się, że kaucja wyniosłaby 4 €, czyli około 18 zł.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.