Wróci zasadnicza służba wojskowa? Rząd ogłasza rewolucję w wojsku!

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przedstawili założenia dotyczące nowych przepisów regulujących armię. Najbardziej gorąca dyskusja dotyczyła zasadniczej służby wojskowej. Czy będzie obowiązkowa?

Fot. Shutterstock

Jak wyjaśnił Jarosław Kaczyński nową ustawę wprowadzono z dwóch powodów. Po pierwsze ustawa o obronie weszła w życie 1967 roku i jest przestarzała. Po drugie, obecna sytuacja jest inna niż wtedy.

Odrzucamy koncepcję, że armia powinna być niewielka, ale dobrze uzbrojona. Powinna być zarówno możliwie duża, jak i dobrze uzbrojona (…). Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą – chcesz pokoju, szykuj wojnę. Albo, żeby nie padała tu wojna: chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne – powiedział Jarosław Kaczyński.

Mariusz Błaszczak zdementował plotkę, jakoby służba wojskowa była obowiązkowa. Nie będzie. Chętni odbędą 28-dniowe szkolenia podstawowe z możliwością przejścia na szczegółowe i dołączenia do służby zawodowej. Rezerwiści zostaną też podzieleni na aktywnych i pasywnych. Ci pierwsi wyrażą chęć służby i złoża przysięgę. Ci drudzy przejdą kwalifikację bez przysięgi lub przeszkolenie i przysięgę, ale nie wyrażą chęci służby wojskowej.

Szef MON poinformował w poniedziałek, że nowe podejście do wojskowości ma opierać się na trzech fundamentach. „Unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożeniu koncepcji obrony powszechnej. To ważny czas dla Wojska Polskiego” – napisał na Twitterze.

Ustawa zakłada również podwyżkę dla żołnierzy, źródła modernizacji i funkcjonowania i inne szczegóły, które poznamy zapewne w dniu publikacji całego tekstu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c