Wspaniałe miasta Lubelszczyzny i Wysoczyzny Lubartowskiej [WYCIECZKA]

7 stycznia Portal Warszawski we współpracy z Przewodnik Kazimierz Dolny pragnie zaprosić naszych czytelników na wyjątkowy wyjazd. Zwiedzimy wspaniałe miasta leżące na pograniczu Lubelszczyzny i Wysoczyzny Lubartowskiej.

By Hubert Śmietanka – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1700560

Co zobaczymy na naszej trasie?

Czemierniki – Zamek obronny, kościół parafialny.

Nazwa miejscowości wywodzi się od rosnącej niegdyś obficie na tych terenach trującej rośliny, zwanej „ciemiernik”. Osada była notowana w źródłach już w XIV w., ale tzw. złoty okres dla Czemiernik rozpoczął się około 1509 r., gdy właścicielami okolicznych dóbr stali się Firlejowie. Największą sławę Czemierniki zawdzięczają Henrykowi Firlejowi, biskupowi płockiemu, fundatorowi murowanego kościoła, przykościelnego szpitala dla ubogich oraz szkoły. Równocześnie trwały prace nad wzniesieniem okazałej renesansowej rezydencji, którą ukończono w 1624 r. Przetrwała w całkiem dobrym stanie do dzisiaj. 

Jest to unikatowa budowla, reprezentująca klasycyzujący nurt architektury odrodzenia. Pałac usytuowany jest niezwykle malowniczo nad brzegiem jeziora, które było częścią systemu obronnego. Z pozostałych stron dostępu do rezydencji broniły fortyfikacje bastionowe. Całości dopełnia wspaniały budynek bramy z tzw. samborzem, czyli pomieszczeniem dla straży. Wewnątrz obwarowań znajdował się ogród, uważany za jeden z najokazalszych w ówczesnej Rzeczypospolitej.

W czemiernickim pałacu schronił się swego czasu król Zygmunta III Waza z rodziną i dworem, kiedy uciekał przed panującą w Krakowie zarazą. W czasie wojny polsko-szwedzkiej Czemierniki zostały doszczętnie splądrowane przez Szwedów, ale obwarowanego pałacu.

Kolejne miasto, które zwiedzimy to Kock. Do najwspanialszych zabytków należą; pałac księżnej Jabłonowskiej, kościół według projektu Bogumiła Szymona Zuga i budynek rabinacki „Rabinówka”.

W latach siedemdziesiątych XVIII w. Szymon Bogumił Zug dokonał przebudowy pałacu w stylu klasycystycznym. Fasada została ozdobiona portykiem jońskim, zaś elewacja ogrodowa parterowym portykiem toskańskim, dźwigającym taras obrzeżony balustradą. Boczne ryzality fasady i środkowa część elewacji ogrodowej otrzymały zwieńczenia w postaci attyki. Środkowy szczyt elewacji ogrodowej dekorował owalny medalion z cyfrą i mitrą książęcą. Oficyny połączono z pałacem za pomocą ćwierćkolistych galerii kolumnowych. Dziedziniec od frontu został zamknięty niskim, pełnym murem, z wyjazdem ujętym w dwa sfinksy.

W 1832 r. na zlecenie ówczesnej właścicielki Kocka baronowej Aleksandry z Meissnerów d’ Austett, Henryk Marconi dokonał przebudowy pałacu.

Kolejny zabytek to, klasycystyczny kościół. Położenie architektoniczne charakteryzowało się tendencjami występującymi w okresie późnego Renesansu. Budowę kościoła zakończono w 1782 roku. Autorem projektu był Szymon Bogumił Zug.

Ostatnim etapem to Dęblin. Tu zobaczymy; cytadelę, przepiękny pałac Mniszchów, niezwykłej urody Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Dywizjonu 303 nr 12, i przepiękny kościół Chrystusa Miłosiernego.

Data wyjazdu: 07.01.2018 roku (niedziela) 
Miejsce Wyjazdu: Plac Bankowy 
Typ transportu – Autokar 
Godzina: 7.00 
Czas trwania wycieczki: 1 dzień, ok. 12 h 
Koszt: PLN 110/1 os. (cena obejmuje transport, całodniowe ubezpieczenie, profesjonalną obsługę przewodnicką) Dodatkowo obiad 20 pln, koszt własny.
Czas zapisów i wpłaty; najpóźniej do 04.01.2017 r. II. Przy zgłoszeniu pobierana jest zaliczka w wysokości 50% kosztu wycieczki w celu zrealizowania opłat związanych z rezerwacją transportu. 

Organizator zastrzega sobie prawo do przedpłaty za wycieczkę w ramach zabezpieczenia finansowego.

Jeżeli jesteś zainteresowany napisz do nas;

[email protected]m

Biuro Podróży Kazimierz-Tour.pl posiada wszelkie uprawnienia wymagane prawnie do świadczenia usług turystycznych wynikające z ustawy o usługach turystycznych zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity z 2004r. Dz.U. Nr 223, poz. 2268, z późn. Zm) tj.: Zaświadczenie o wpisie do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Lubelskiego z dnia 16 września 2014 r. pod numerem 10815.

Gwarancja Ubezpieczeniowa w EUROPAISCHE REISEVERSICHERUNG AG Odział w Polsce, dotycząca powrotu klientów do kraju, a także zwrotu wpłat wniesionych przez klientów za imprezę turystyczną, polisa o numerze 2000391. Umowa Gwarancji Ubezpieczeniowej nr G/2015/150 z dnia 8.09.2015 r.
Nasza firma została wpisana do rejestru firm szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie pod numerem 2.06/00139/2015
Polisa nr 2000391

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]