Gazeta.pl pojedynczo policzyła uczestników na Marszu KOD. Wynik Was zaskoczy

Stołeczna policja szacowała, że w marszu wzięło udział 45 tys. uczestników. Ratusz podał inny wynik: 240 tys. osób. Gazeta.pl wzięła pod lupę nagranie z kamery i głowa po głowie, uczestnik po uczestniku policzyła ilu ludzi wzięło udział w demonstracji.

Fot. Komitet Obrony Demokracji / Facebook

Fot. Komitet Obrony Demokracji / Facebook

Nagranie z kamery gazety było wielokrotnie wykorzystywane i analizowane. To bowiem jedyny materiał, który nagrywał trasę przemarszu i pozwalał na policzenie uczestników. Redakcja nałożyła na film dwie poziome linie i wzięła się za liczenie dzieląc film na pięciosekundowe kadry. Metodologia była oczywiście bardziej skomplikowana, ale nie będziemy jej tutaj przytaczać.

Końcowy wynik jest zadziwiający, a to dlatego, że obliczeniom bliżej jest do danych policyjnych. Według Gazety w marszu wzięło udział 55 600 demonstrantów. Margines błędu wynosi +/- 3 000 osób.

Inna, szacunkowa metoda liczenia dała wynik 65 500 osób. Gazeta zastrzega, że to liczba uczestników demonstracji w jednym miejscu. Liczba osób, które w sumie wzięła udział w demonstracji mogła być większa – jednio bowiem dołączali do marszu, a inni się z niego odłączali.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c