Wybudują osiedla na grobach bohaterów? „Jaki kraj się na to godzi?”

„Badania archeologiczne na terenie Reduty Ordona odsłoniły wilcze doły oraz szczątki Polaków, bohaterów Powstania Listopadowego.” – mówiła w audycji „Jest Sprawa” w radiu RDC Barbara Jezierska, architekt, która w latach 2007-2011 pracowała, jako Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ekspert odnosiła się do sprawy budowy na miejscu Reduty Ordona osiedli, restauracji i parkingów podziemnych.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

„Jaki kraj godzi się, żeby budować na grobach swoich bohaterów osiedle? – pytała ekspert – „Tam mają powstać garaże podziemne, usługi na parterach i knajpka. To miejsce ulegnie zagładzie. Apelujemy o podjęcie decyzji, która uwolni Redutę Ordona od groźby zabudowy, co jest jednoznaczne z jej unicestwieniem”.

Społecznicy tez od dawna apelują, aby objąć miejsce ochroną konserwatora zabytków. „Przepychanki” pomiędzy osobami chcącymi zbudować tam osiedle, a społecznikami trwają już dwa lata i do tej pory konserwator zabytków nie podjął jeszcze żadnych konkretnych działań. 22 marca pisaliśmy o jednej z takich spraw, co dowodzi, że pobliscy mieszkańcy trzymają rękę na pulsie:

„Na jednej z działek należącej do prywatnego właściciela wjechał ciężki sprzęt i zaczęto kopać. Według społeczników, którzy podnieśli protest, własnie w tym miejscu leżą szczątki poległych żołnierzy i nie wolno było ruszać terenu. Podejrzenia okazały się jednak przedwczesne. W tym miejscu będą trwały wykopaliska archeologiczne, które nadzoruje stołeczny konserwator zabytków. Tyle na razie. Później właściciel działki chce na niej postawić blok mieszkalny, choć jak do tej pory nie udało mu się zdobyć pozwolenia na budowę. Jest jednak niemal pewne, że pozwolenie takie dostanie. Teren jest przeznaczony na budowę. Część należy do miasta, a cześć do prywatnych właścicieli. Plan zagospodarowania przestrzennego z 2008 roku przewiduje wybudowanie tam bloków do ośmiu pięter.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.