Wydano najwyższy 3 stopień zagrożenia! „Ekstremalne zagrożenie burzowe” [MAPA]

Dla Mazowsza, w tym Warszawy wydano 3 najwyższy stopień przed ekstremalnymi burzami, które jutro przejdą przez Polskę. W nocy z 30/31 dojdzie do bardzo gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Prognozowane jest tornado o kategorii F2/F3, porywy wiatru nawet 130+ km/h i niszczące układy Bow echo. Grad może osiągnąć od 5 do 6 cm lub więcej. Przekażcie znajomym!

Fot. Kuba Jurkowski / REPORTER

ZAPAMIĘTAJ!

Nie parkuj pod drzewami, nie chowaj się pod drzewami. Usuń z balkonów i ogródków wszystko co może porwać wiatr. Zabezpiecz wszystkie przedmioty, które mogą zostać uszkodzone.

UWAGA! WYDANO NAJWYŻSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA! MOŻLIWA BARDZO NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!

PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI DALEJ –
NIECH JAK NAJWIĘCEJ OSÓB MA SZANSĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ O POTENCJALNYM ZAGROŻENIU!
Prognoza może zostać zaktualizowana- zarówno pod względem rozmieszczenia obszarów jak i stopni zagrożenia.
Prognoza burzowa na dzień 30.08.2020 i noc z 30/31.08.2020
EXT– ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy): Obszar potencjalnie największego zagrożenia ze strony gwałtownych, niszczących burz. Spodziewamy się w wyznaczonym obszarze ekstremalnie silnych superkomórek burzowych, które mogą generować trąby powietrzne o znacznej sile, oraz niszczące porywy wiatru, duży grad i nawalne opady deszczu. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych pojawić się może układ w formie bow echo, niosącego gwałtowny, niszczycielski wiatr. Burze pojawią się już nad ranem, ale to te popołudniowe i wieczorne będą najsilniejsze. Istnieje poważne zagrożenie dla życia i mienia wielkich rozmiarów.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Prognozowane burze będą gwałtowne i w wielu miejscach niszczące. Pierwsze wyładowania paść mogą już nad ranem, jednak to te popołudniowe będą miały największą siłę. W wielu miejscach pojawić się mogą nawalne opady deszczu, grad o znacznej średnicy, oraz niszczące porywy wiatru. Tutaj również możliwe są trąby powietrzne, oraz szkody ze strony prognozowanego układu bow echo.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Obszar znacznego zagrożenia gwałtownymi burzami, zwłaszcza niosącymi nawalnym opadem deszczu, dużym gradem i silnym wiatrem. Trąby powietrzne są tutaj mniej prawdopodobne. Możliwe jest jednak rozszerzenie obszaru dużego zagrożenia burzowego właśnie o obszar SRD.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Sytuacja będzie tu ogólnie spokojna. Burze mogą jednak nieść silny wiatr i intensywne opady deszczu. Możliwe jest jednak zwiększenie stopnia zagrożenia.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Region o najmniejszym potencjale burzowym. Pojawią się tutaj lokalne przelotne opady deszczu i być może lokalne, sporadyczne wyładowania.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji

Monitor Burz
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów” – informuje fanpage Sieć Obserwatorów Burz


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c