Wydobyto piękne ławy Szyllera z mostu Poniatowskiego! [ZDJĘCIA]

Sezon wydobywania z Wisły zabytków dobiegł końca. Mocnym akcentem była prezentacja niedawno podjętych z dna fragmentów kamiennych ław zdobiących most Poniatowskiego. W wodzie leżały od 1944.

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

Po powstaniu warszawskim Niemcy wysadzili 3 filary mostu, do Wisły wpadło 6 ław, dwie z nich udało się wydobyć.

Miasto patronuje tym pracom archeologicznym, to nasza misja, aby odzyskać pamiątki starej Warszawy. Te prezentowane dzisiaj to fragmenty dekoracyjne dwóch kamiennych ław – powiedziała podczas prezentacji zabytków przy bulwarach wiślanych Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Najciekawszymi fragmentami ław jest  korona muralis oraz dobrze zachowany herb guberni Piotrkowskiej.

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

Herby guberni Królestwa Polskiego zdobiły wszystkie ławy, jakie na początki XX wieku zdobiły most – powiedziała Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego – To były narzucone wzory przez Petersburg, obce naszej tradycji heraldycznej i zupełnie się nie przyjęły. Te wydobyte – trzy stylizowane wrzeciona to herb guberni piotrkowskiej. To ważne znalezisko dla historyków.

Wydobycie trwało zaledwie kilka dni – dodaje dr  Huber Kowalski, archeolog prowadzący prace na Wiśle. – To że te fragmenty tam leżą, było wiadome od zawsze, widoczne były przy poprzednich spadkach wody, ale dopiero teraz mogliśmy je wydobyć.

Ławy nie są kompletne, nie da się z nich złożyć całych obiektów, ale wydobyto elementy najbardziej cenne, rzeźbione w granicie skandynawskim. Fragmenty mostu zostaną przewiezione do magazynu, gdzie będą oczyszczone a następnie, na wystawie czasowej warszawiacy będą mogli je oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi.

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

fot. R. Motyl/Urząd Miasta

Dla tych kamiennych zabytków warto stworzyć lapidarium warszawskie, gdzie mogłyby być stale prezentowane – zaproponowały wspólnie prezydent Warszawy i minister kultury.

Budowę mostu Poniatowskiego zakończono w 1913 roku, a jego twórcami byli inżynierowie Mieczysław Marszewski i Wacław Paszkowski oraz architekt Stefan Szyller. Już po dwóch latach most został zniszczony przez wycofujących się z Warszawy Rosjan. Przeprawę odbudowano w latach 20., w 1944 został wysadzony przez Niemców.  Od momentu odbudowania w 1946 r. przeszedł wiele remontów – w latach 60. dobudowano do niego zjazdy i wjazdy z lewego brzegu. Na przełomie lat 80.i 90 wymieniono całą konstrukcję stalową i dobudowano zjazd na praskiej stronie. W latach 2004-05 wyremontowano wieżyczki i pawilony, w 2007r. wyremontowano torowisko. Przed Euro 2012 most przeszedł estetyzację.

Elementy, które zostały wydobyte to fragmenty kamiennych ław z pierwszego mostu, zaprojektowane przez S.Szyllera.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]