Wyrok ws. „małej” Ustawy Reprywatyzacyjnej opublikowany! Prezydent musi ją podpisać

Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy reprywatyzacyjnej. Teraz Prezydent Andrzej Duda będzie zmuszony ją podpisać.

Fot. Pixabay / Monitor Polski

Fot. Pixabay / Monitor Polski

Ustawę przegłosował rząd poprzedniej kadencji, ale z powodu wątpliwości, Prezydent Bronisław Komorowski skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz trybunał orzekł, że ustawa jest zgodna z konstytucją, a Premier Beata Szydło nakazała opublikowanie wyrok w Monitorze Polski. Obliguje to Prezydenta Andrzeja Dudę do jej podpisania.

Ustawa ma za zadanie uregulować oddawanie gruntów i odszkodowań za grunty, które władza zawłaszczył wprowadzając Dekret Bieruta. Po pierwsze więc ukrócono działalność kuratorów, którzy występowali w imieniu osób domagających się zwrotu gruntów. Kuratorem mógł bowiem być każdy – wystarczyło znaleźć pustą nieruchomość i wystąpić do sądu o reprezentowanie właściciela. Problem w tym, że właściciele mogą dawno już nie żyć. Dlatego też jeżeli w istocie tak jest, zwrot gruntu się nie należy. Po drugie i najważniejsze, miasto zwolnione jest z oddawania gruntów, których właściciele nie żyją. Miasto wzywa więc byłego właściciela do uregulowania spraw gruntowych. Jeżeli ten nie odpowie w ciągu pół roku, grunt na stałe przejmuje miasto.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.