Wysyp kleszczy i komarów. Duże zachorowania na boreliozę. Jak się chronić, gdzie nie chodzić?

Kleszcze i komary to nie tylko problem Warszawy. Od początku tego roku na boreliozę zachowało już pół tysiąca osób. Ciepła pogoda zachęca do spacerów, choć w niektórych miejscach jest więcej kleszczy niż w innych.

By Navaho – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6511072

W Warszawie pojawia się coraz więcej kleszczy i komarów.

Te drugie pojawią się masowo po opadach deszczu i burzach. Jednak na spacerach łatwiej jest je przechytrzyć – komar lubi kolor niebieski, który kojarzy mu się z wodą i chętniej do niego leci niż do kolorów białych czy szarych.

Kleszcze są natomiast ślepe i polegają na swoich receptorach, dzięki którym wyczuwają pot i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Mitem jednak jest, że niczym ninje spadają z drzew. Najczęściej bowiem czają się w wysokich trawach i przyczepiają do części ubrań, by znaleźć potem dogodne miejsce na wkłucie się w ciało. To właśnie dlatego pies może łatwiej zostać zaatakowany niż człowiek.

Jeżeli więc wybieramy się na spacer unikajmy wysokich traw i miejsc związanych z wodą. Niektóre stacje badają też, gdzie kleszcze są, a gdzie jest ich mniej i czy są zarażone – warto więc odwiedzić stronę sanepidu. Jak informuje WSSE w Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to m.in.: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in.: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.

Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:

  • zakładanie koszul z długim rękawem
  • zakładanie długich spodni
  • zakładanie zakrytych butów
  • stosowanie nakrycia głowy

ponadto niezwykle ważne jest również:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), który rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub PERMETRYNĘ, którą spryskuje się tylko ubranie
  • częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w zgięciach stawowych, głowie, rekach, nogach, pachwinach – w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza
  • właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece).
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]