Wyższa emerytura dla mężczyzn. Wystarczy, że odszukasz ten dokument
Pobierasz emeryturę wyliczaną według starych zasad? Jeśli tak, to koniecznie przeszukaj domowe zakamarki. Być może kryje się tam skarb, który pozwoli Ci otrzymać wyższe świadczenie z ZUS-u. Wystarczy tylko odnaleźć odpowiedni dokument i przedstawić go w Zakładzie. Emerytura może być podwyższona nawet o kilkaset złotych miesięcznie.
Ta informacja dotyczy przede wszystkim osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. Jeśli należysz do tego grona i Twoja emerytura była obliczana z uwzględnieniem tzw. kwoty bazowej, masz szansę na jej przeliczenie. Warunek? Musisz dostarczyć do ZUS-u nowe dowody, potwierdzające Twój staż pracy lub wynagrodzenie sprzed przejścia na emeryturę.
Ale uwaga – chodzi tu o dokumenty, których wcześniej nie przedstawiałeś w Zakładzie. Może to być na przykład stara książeczka wojskowa, świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej, archiwalne listy płac, umowy o pracę czy angaże. Nawet stary, książeczkowy dowód osobisty z wpisami o pracy może okazać się na wagę złota.
Panowie, szczególnie uważnie przeszukajcie swoje szuflady. Wielu z Was nawet nie zdaje sobie sprawy, że książeczka wojskowa może być przepustką do wyższej emerytury. Dlaczego? Bo okres czynnej służby wojskowej, w tym także zasadniczej, jest traktowany przez ZUS jako okres składkowy. A to przekłada się na wyższe świadczenie. Jeśli książeczka gdzieś się zapodziała po latach, nie ma problemu. ZUS uwzględni także jej poświadczoną kserokopię. Można również przedstawić świadectwo służby lub zaświadczenie z odpowiednich organów, w których odbywało się służbę zawodową. Ile można zyskać? Całkiem sporo. Do 1988 roku zasadnicza służba wojskowa trwała w Polsce aż 2 lata (a w marynarce nawet 3). Doliczenie takiego okresu do emerytury może podnieść świadczenie nawet o kilkaset złotych miesięcznie!
Jeśli uda Ci się odnaleźć jakiś nowy dokument, nie zwlekaj. Śmiało wystąp do ZUS-u o przeliczenie emerytury. Jeżeli okaże się, że Zakład wcześniej nie uwzględnił tego świstka przy wyliczaniu świadczenia, masz dużą szansę na podwyżkę. Pamiętajcie też, że osoby dorabiające do emerytury również mogą wnioskować o jej przeliczenie. Trzeba jednak pamiętać, że taki wniosek można składać tylko raz w roku.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.