Zabezpieczyli historyczne płyty z Trasy W-Z [ZDJĘCIA]

ZDM zabezpieczył płyty znajdujące się na ścianie tunelu Trasy W-Z, po stronie północnej, w pobliżu schodów prowadzących na plac Zamkowy.

Trasa W-Z to pierwsza większa inwestycja komunikacyjna po II wojnie światowej w Warszawie. Budowana w latach 1947–1949, oddana do użytku 22 lipca 1949, zbudowana została w miejscu dawnych przepraw przez Wisłę i ciągów ulic łączących Pragę, Śródmieście i Wolę.

Stan części płyt elewacji nie był najlepszy i zagrażał bezpieczeństwu pieszych, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac, które nie tylko poprawią estetykę tego miejsca, ale także stan techniczny samego obiektu. Płyty zostały już zdjęte i zabezpieczone. W najbliższym czasie, po odnowieniu, elementy zostaną ponownie zamontowane.

Warto przypomnieć, że latem ubiegłego roku renowacje przeszły mury oporowe tunelu Trasy W-Z (od strony placu Bankowego). W ramach wykonywanych prac wyczyściliśmy również skarpę przy ulicy Miodowej, w okolicy Kościoła Kapucynów, a także naprawiliśmy mur oporowy przy Zamku Królewskim od strony ul. Grodzkiej. Kamienne ściany zostały wyczyszczone pod opieką konserwatora. Dzięki temu kamień odzyskał swoją pierwotną jasną barwę. Prace były prowadzone w latach 2013-2015 i kosztowały blisko 2 mln zł.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c