Zakończyła się rozbiórka FOTON-u. Kawał historii przedwojennej fotografii w gruzach

W piątek ok. 15.30 upadła ostatnia ściana budynku FOTON przy Wolskiej 45. Na miejscu zakładów fotograficznych powstanie apartamentowiec.

Fot. Warszawy historia ukryta - spacery

Fot. Warszawy historia ukryta – spacery

Początki budynku sięgają 1936 roku kiedy to przy Wolskiej bracia Jerzy i Kazimierz Franaszkowie założyli oddział zajmujący się produkcją papierów fotograficznych i błon negatywowych. Było to rozszerzenie już działającej firmy, która produkowała obicia i papiery kolorowe.

W 1943 roku zmarł Jerzy Franaszek, a w 1944 toku podczas rzezi Woli SS zamordowało Kazimierza Franaszka, jego rodzinę, pracowników zakładu i ludzi, którzy schornili się w fabryce. Budynek został ograbiony i wysadzony w powietrze.

Z tego co zostało zbudowano nową fabrykę, która działała nieprzerwanie od 1949 roku do 2002 roku, kiedy to spółkę WZF FOTON S.A., przejęła firma FOTON Trading Sp. z.o.o., a działalność przeniesiono nieco dalej – na Wolską 84/86.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.