Zarobicie nawet kilka tysięcy złotych mniej. Jesteście w tej grupie osób?

Rząd planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących umów zlecenia i o dzieło. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo emerytalne osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. To zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Z jednej strony środki będą wpływały na przyszłe emerytury, z drugiej wypłaty będą niższe.

Fot. Warszawa w Pigułce

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma pomysł, jak rozwiązać ten problem. Jak donosi money.pl, rząd chce oskładkować umowy o dzieło, ale tylko te, które są jedynym źródłem dochodu pracownika.

Planowane zmiany to także warunek otrzymania przez Polskę wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Bruksela stawia sprawę jasno – chcecie pieniędzy, musicie zreformować system emerytalny.

Ile osób skorzysta na nowych przepisach? Według danych ZUS, na koniec ubiegłego roku z umów o dzieło korzystało około 340 tys. osób. Może się wydawać, że to dużo, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że w Polsce mamy 17 mln aktywnych zawodowo, okaże się, że to kropla w morzu. Pojawia się też pytanie, czy zaproponowane rozwiązania wystarczą Unii Europejskiej. Niektórzy specjaliści sugerują, że lepiej byłoby skupić się na pełnym ozusowaniu umów zleceń, które dotyczą znacznie większej grupy osób. Komisja Europejska może nie być zadowolona z częściowych zmian i domagać się bardziej kompleksowych rozwiązań.

Oskładkowanie umów o dzieło to skomplikowana sprawa. Z jednej strony, może poprawić sytuację osób pracujących na nietypowych umowach i zwiększyć ich przyszłe emerytury. Z drugiej – realny wpływ tych zmian może okazać się ograniczony, a Bruksela może oczekiwać więcej. To także dużo mniejsze wypłaty dla pracowników. Im więcej zarabiają, tym więcej wyniesie składka. Niektórzy mogą dostawać mniej o kilka tysięcy złotych.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]