Zatrucia psów w Warszawie. Co robić? Jak rozpoznać zagrożenie?

Przede wszystkim psy należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. Nic odkrywczego, ale jak obserwujemy na warszawskich ulicach nadal nie wszyscy właściciele stosują się do tej zasady, woląc by pies się „wybiegał”. Co robić by nie dopuścić do zatrucia i jak działać w momencie, gdy podejrzewamy, że nas pies połknął podejrzaną substancję?

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

U psów to genetycznie zakodowane zachowanie – ze względu na to, że psy polowały i poszukiwały jedzenia i nigdy nie miały pewności kiedy znajdą coś zjadliwego na kolejny posiłek lub kiedy uda im się upolować jakąś zwierzynę to przystosowały się do tego, żeby zjadać jednorazowo duże ilości pożywienia. Gdy pies znajduje coś ‚zjadliwego’ na spacerze – to ma chęć to zjeść natychmiast ‚bo przecież nie wiadomo kiedy znowu nadarzy się okazja aby coś zjeść’. Pies niestety nie myśli o tym, że zaraz po spacerze dostanie pełną miskę karmy w domu i teraz mógłby się powstrzymać przez zjedzeniem tej lekko nadgnitej kości znalezionej w trawie.Najprostsze ćwiczenie do wykonywania z psem gdy pies zjada śmieci na spacerach to uczenie psa koncentracji na opiekunie a nie na tym co leży na ziemii – jak zacząć to ćwiczenie? Podaj swój email – wyślę Ci instrukcję – jak ćwiczyć z psem w trakcie spaceru aby nie zjadał śmieci i był skoncentrowany na Tobie Druga sprawa aby oduczyć psa zjadania wszystkiego na spacerach to nauczenie psa komendy ‚zostaw’ – aby móc ją zastosować w momencie gdy pies zobaczy coś ‚zjadliwego’ – wówczas po wydaniu komendy ‚zostaw’ pies nie ruszy danej rzeczy. Jeśli chcesz nauczyć swoje psa komendy ‚zostaw’ to napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na lekcję szkolenia psa. Nauczyć chodzenia na smyczy – jeśli teraz chodzi na spacerach luzem. Łatwiej wtedy nadzorować zachowanie psa i uniemożliwiać szkodliwe dla niego zachowania. Jeśli dajesz psu ‚najtańszą’ karmę dla psów lub jakieś psie kiełbasy czy puszy to warto zmienić karmę na lepszą (i zwykle droższą). Warto pytać o w sklepie zoologicznym lub w gabinecie weterynaryjnym o najlepsze suche karmy dla psów.” – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce zaprzyjaźniony inspektor ds. zwierząt
Jak rozpoznać objawy zatrucia?
 „Najczęstsze objawy zatruć: duszności (trucizny na gryzonie, benzyna, nafta) kaszel (trucizna na gryzonie) wymioty (kawa, czekolada, leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie, alkohol, płyn do chłodnic, płyn do odmrażania-glikol etylenowy, trujące rośliny, trujące grzyby, rodzynki, benzyna, nafta, śmieci i odpady organiczne) wymioty z krwią (leki przeciwbólowe, ibuprofen, kwas salicylowy, alkohol) krwiomocz (leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie) krwawienia (kwas salicylowy- aspiryna, leki przeciwbólowe) apatia i osłabienie (leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie, alkohol, płyn do chłodnic, płyn do odmrażania-glikol etylenowy) wzmożone pragnienie (leki przeciwbólowe , płyn do chłodnic, płyn do odmrażania-glikol etylenowy) czarny stolec (leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie) jadłowstręt (leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie) biegunka (kawa, czekolada, rodzynki, śmieci i odpady organiczne) nerwowość (kawa, czekolada, środki do udrażniania rur, detergenty) popiskiwanie (kawa, czekolada, rodzynki) drgawki (kawa, czekolada, leki przeciwbólowe, trucizna na gryzonie, preparaty przeciwko ślimakom, insektom, nawozy rolnicze, benzyna, nafta, środki żrące do udrażniania rur, detergenty) przyspieszone tętno (kawa, czekolada, śmieci i odpady organiczne) nadpobudliwość (kawą, czekoladą, preparaty przeciwko ślimakom, insektom- także kleszczom, nawozy rolnicze) bladość błon śluzowych (trucizna na gryzonie, trujące rośliny) poparzenie chemiczne pyska, przewodu pokarmowego (środki żrące do udrażniania rur, detergenty, zapaść (trucizna na gryzonie) niezborność ruchowa- plątanie się kończyn (alkohol, płyn do chłodnic, płyn do odmrażania-glikol etylenowy) krwawienie z dróg rodnych (trucizna na gryzonie) ślinotok (trucizna na gryzonie, preparaty przeciwko ślimakom, insektom, nawozy rolnicze) Wszystkie powyższe objawy powinni być zaraz po zauważeniu konsultowane z lekarzem weterynarii by ten mógł udzielić fachowej pomocy. Jeżeli jesteśmy pewni toksyny, która dostała się do organizmu psa możemy zastosować pomoc doraźną.”

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c