Zbieracz nazbierał 36 ton złomu i gruzu! Przeprowadzono akcję usuwania śmieci

Sterty śmieci, złomu, odpadów budowlanych zalegały na jednej z posesji w Pyrach na terenie Ursynowa w Warszawie. W sprawę zaangażowali się strażnicy miejscy, którzy ostatecznie doprowadzili do skutecznego oczyszczenia nieruchomości. Wywieziono z niej 15 ton złomu i 21 ton gruzu oraz innych odpadów, na które trzeba było przeznaczyć 11 kontenerów, każdy o pojemności 7m3.

Problem „zbieractwa” zaczyna się, gdy osoba zbierająca traci kontrolę nad swoim postępowaniem. Tak było w tym przypadku. Zbieracz systematycznie uzupełniał swoją nieruchomość o nowe materiały twierdząc, że są mu one potrzebne.

Sprawa trafiła do Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Nie była ona prosta, właściciel działki nie reagował na wezwania urzędników, odmawiał podjęcia  współpracy i oferowanej pomocy w wywiezieniu odpadów. Niestraszne mu były kary finansowe.
 
Najtrudniejszą sprawą było wyjaśnienie właścicielowi nieruchomości, że to, co zmagazynował, to odpady, które nigdy przez niego nie zostaną wykorzystane. Funkcjonariusz prowadzący tą sprawę zwrócił uwagę właściciela na estetykę działki. Prawie przez rok rozmawiał i nakłaniał „zbieracza” do oczyszczenia nieruchomości. Dopiero po dłuższym okresie w wyniku wielokrotnych spotkań, spokojnych i życzliwych rozmów, tłumaczeń i konkretnych argumentów przytaczanych przez strażnika, właściciel zaufał i zaprzyjaźnił się z funkcjonariuszem. Dopiero wtedy zgodził się na uprzątniecie działki i wywiezienie gromadzonego przez lata złomu i gruzu, ale jeszcze wtedy dowodził, że są to cenne surowce i materiały, i sam nie wie od czego zacząć sprzątanie. Strażnik cierpliwie rozwiewał jego wątpliwości i we wszystkim mu pomógł.
 
Problemem było znalezienie firmy, która podejmie się takiego wyzwania. Wiele firm rezygnowało, przede wszystkim z powodu ogromu pracy, którą trzeba było wykonać na działce. W czerwcu 2018 r. Znalazła się firma, która podjęła się wywiezienia odpadów – wywieziono ich ponad 36 ton.
Sąsiedzi odetchnęli z ulgą, dziękując strażnikowi za podjęte działania.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.