Zdewastowali pomnik Kościuszki w Warszawie. Walczył o prawa czarnoskórych

W Warszawie zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki, pisząc na nim, wzorem USA, „Black lives matter”. Problem w tym, że nawet biorący udział w proteście w USA zrozumieli swój błąd, bo Kościuszko walczył o prawa czarnoskórych.

Fot. Karl Gottlieb Schweikart, domena publiczna

Teraz, wzorem amerykańskich protestujących pomazano i nasz pomnik. Problem w tym, że Kościuszko na długo przed wojną secesyjną domagał się poszanowania praw afroamerykanów.

W 1798 r. Kościuszko zdecydował się opuścić Stany Zjednoczone i wrócić do Europy. Jego przyjaciel Thomas Jefferson dał mu paszport pod fałszywym nazwiskiem i zorganizował jego tajny wyjazd do Francji. Przed opuszczeniem tego samego roku (1798) spisał testament, który powierzył Jeffersonowi jako wykonawcy. W dokumencie Kościuszko ponad sześćdziesiąt lat przed wojną secesyjną błagał o emancypację amerykańskich czarnoskórych niewolników. Kościuszko opuścił i przedał swoją amerykańską posiadłość, aby kupić wolność czarnoskórych niewolników i edukować ich do samodzielnego życia i pracy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c