„Zginął, bo nie przeszedł obojętnie”. Szósta rocznica śmierci podkom. Andrzeja Struja

„Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła” – taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej wmurowanej w kapliczkę, którą postawiono w miejscu, gdzie sześć lat temu tragicznie zginął funkcjonariusz stołecznego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego. W rocznicę śmierci bohaterskiego policjanta Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj oraz Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Michał Domaradzki zapalili w tym miejscu znicze i złożyli wiązankę.

Fot. KSP

Fot. KSP

Do tragicznego zdarzenia doszło 10 lutego 2010 roku na warszawskiej Woli. Na przystanek podjechał tramwaj. Jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn, rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie zareagował wychodzący z tramwaju pasażer – mł. asp. Andrzej Struj. Został zaatakowany przez napastnika i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia i Policję. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu. 42-letni policjant wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy z 15-letnim stażem służby został pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza Policji oraz odznaczony „Krzyżem Zasługi za Dzielność” i złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

„Zginął, bo był policjantem z prawdziwego zdarzenia. Takim, który swe życie poświęcił obronie innych i porządku publicznego” – takimi słowami sześć lat temu żegnali bohaterskiego policjanta biorący udział w ceremonii pogrzebowej. Upamiętniając kolejną rocznicę tragicznej śmierci Andrzeja Struja na warszawskiej Woli wieniec złożyli Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj i Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Michał Domaradzki. W uroczystości uczestniczyli również koledzy policjanta z wydziału oraz funkcjonariusze z innych jednostek i komórek organizacyjnych KSP. Podobnie, jak w poprzednich latach, w rocznicę śmierci Andrzeja Struja wiązanki złożyli także przedstawiciele warszawskiej spółki tramwajowej oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Na znak pamięci o zmarłym tragicznie policjancie motorniczy mijający, w trakcie trwania uroczystości, przystanek „Fort Wola” włączali dzwonki tramwajowe.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.