Zmarł Jerzy Tomaszewski, fotograf powstania Warszawskiego. Wykonał ponad 2000 zdjęć

W wieku 92 lat zmarł Jerzy Tomaszewski ps. Jur, fotograf Powstania Warszawskiego. Był fotoreporterem, korespondentem z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Jerzy Tomaszewski. Fot. YouTube

Jerzy Tomaszewski. Fot. YouTube

W wieku 14 lat został łącznikiem przy dowództwie Obrony Przeciwlotniczej. W czasie okupacji ukończył tajny kurs fotografii. Z polecenia AK wstąpił do agencji Fotoris należącej do III Rzeszy. Tam przechwytywał zdjęcia niemieckie, które trafiały następnie do rządu na uchodźctwie w Londynie. Dwa lata póxniej w 1943 grupa została zdekonspirowana. Andrzej Honowski – szef komórki został zabity przez Gestapo, ale Jerzemu Tomaszewskiemu udało się przeżyć.

W czasie powstania wykonał około 2000 zdjęć. 8 września został ciężko ranny, ale nadal fotografował. Niemcy zabrali go sprzed bramy domu rodzinego do obozu w Pruszkowie skąd zbiegł dzięki pomocy Danuty Puchalskiej.

Zdjęcia ukrywane były w róznych miejscach w Warszawie i dzięki temu ocałały. 29 lipca 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Jerzego Tomaszewskiego Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.