Zmarł Zbyszko Siemaszko – najsłynniejszy warszawski fotograf

Zmarł Zbyszko Siemaszko. Najsłynniejszy warszawski fotograf odszedł w Zalesiu Górnym wieku 89 lat. O śmierci fotografa poinformowała redakcja miesięcznika „Stolica”:
„Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci Zbyszka Siemaszki, genialnego fotografa Warszawy i wieloletniego współpracownika tygodnika Stolica. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze” – poinformowała redakcja miesięcznika „Stolica”.

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. Od początku życia był związany z fotografią. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny i uczyli go podstaw tego fachu. Na swoim koncie ma tysiące zdjęć stolicy i postaci z nią związanych. Wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i biskupa Stanisława Bandurskiego. Narodowe Archiwum Cyfrowe wydało w ubiegłym roku album „Warszawa Siemaszki”. Jest w nim ok. dwieście zdjęć fotoreportera z lat 50., 60. i 70. Prezentują przede wszystkim architekturę i ludzi.

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.