Zmarł znany varsavianista, b. dyrektor Łazienek Królewskich, honorowy obywatel Warszawy

W wieku 86 lat odszedł prof. Marek Kwiatkowski, wybitny varsavianista, historyk sztuki i b. dyrektor Łazienek Królewskich i honorowy Obywatel Warszawy od lipca 2003 roku.

Fot. kulturalna.warszawa.pl

Fot. kulturalna.warszawa.pl

Szkoły i studia wyższe ukończył w Warszawie. W roku 1960 został kuratorem, a w 1970 kustoszem Pałacu w Łazienkach Królewskich (do 2008 r. dyrektor zespołu pałacowo-ogrodowego).

Autor licznych książek i publikacji, w tym 15 poświęconych sztuce Warszawy, zorganizował wiele wystaw i ekspozycji muzealnych, opiekował się rezydencjami pałacowymi. Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie budynku Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej. Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. X. Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c