Zmarła wybitna historyk sztuki. To ona odkryła polskiego El Greca. Miała 88 lat

Nie żyje doktor Izabella Galicka, wybitna historyk sztuki i odkrywczyni jedynego „polskiego” obrazu El Greca. Kondolencje składają najważniejsze osoby w państwie w tym prezydent Andrzej Duda.

Izabella Galicka urodziła się 15 grudnia 1931 roku w Warszawie.

Ukończyła gimnazjum w Gostyninie, a następnie XVI Liceum Humanistycznym im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie. W latach 1947-1952 studiowała w Konserwatorium Warszawskim. Ukończyła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obroniła pracę magisterską Renesansowa rzeźba epitafijna Lubelszczyzny.

Na początku swojej kariery zawodowej pracowała w Dziale Dokumentacji Naukowej Pracowni Konserwacji Zabytków, a od 1962 do 1991 była pracownikiem naukowym w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmowała się m.in.inwentaryzacją zabytków. Była także redaktorem Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Była autorką wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Od 1992 wykładała historię sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk.

W ramach prac inwentaryzacyjnych Polskiej Akademii Nauk prowadzonych z Anną Sygietyńską na Mazowszu i Podlasiu został odnaleziony obraz El Greco „Ekstaza świętego Franciszka”. Wisiał na plebanii w Kosowie Lackim. Izabella Galicka odkryła do przypadkiem. Nikt nie chciał uwuerzyć, że namalował go El Greco. Odkrycie uznano w 1976 roku.

W 2009, za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego, została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 została wyróżniona „Aleksandrią”, honorową nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce, zaś w 2015 uhonorowana tytułem Honorowy Obywatel Miasta Siedlce. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w czerwcu 2017 uhonorował ją Doroczną Nagrodą MKiDN w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego, a w październiku 2019 odznaczył Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 prezydent RP Andrzej Duda wręczył jej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.