Zmiany dla milionów posiadaczy smartfonów. Zauważyliście już różnicę?

Rząd wprowadza nowe rozwiązania w walce z cyberprzestępczością. Od 25 marca 2024 roku firmy telekomunikacyjne otrzymały dostęp do systemu pozwalającego blokować podejrzane wiadomości. Od września mogą również zatrzymywać połączenia głosowe noszące znamiona oszustwa.

Fot. Shutterstock

Nowe zabezpieczenia dla użytkowników telefonów komórkowych – co zmieniło się w 2024 roku?

Od 25 marca 2024 roku firmy telekomunikacyjne w Polsce mogą blokować wiadomości SMS, które mogą zawierać elementy oszustwa, takie jak spoofing. Działanie to umożliwia ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, której celem jest ograniczenie prób cyberoszustw. Wzory wiadomości zawierających podejrzane treści są gromadzone w specjalnym systemie, prowadzonym przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK), co pozwala telekomom szybciej wykrywać i blokować potencjalne zagrożenia.

Dodatkowe uprawnienia weszły w życie we wrześniu 2024 roku, dzięki czemu telekomy mogą blokować także połączenia głosowe o charakterze oszukańczym. Zmiana ta wspiera walkę z cyberprzestępcami, szczególnie w przypadkach podszywania się pod banki, urzędy lub instytucje finansowe.

Najczęstsze metody cyberoszustw – na co uważać?

Cyberprzestępcy stosują różne metody, aby uzyskać dostęp do danych użytkowników telefonów, często wykorzystując phishing, smishing i spoofing. Phishing to próba podszycia się pod instytucję za pomocą spreparowanych linków lub stron internetowych, podczas gdy smishing odbywa się za pomocą wiadomości SMS, które nakłaniają do kliknięcia podejrzanych linków. Spoofing natomiast pozwala przestępcom na podszywanie się pod numery banków czy instytucji publicznych w celu uzyskania poufnych informacji.

Zasady bezpieczeństwa dla użytkowników

W trosce o bezpieczeństwo warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, należy ostrożnie podchodzić do przekazywania danych osobowych przez telefon oraz unikać klikania w linki przesyłane SMS-em od nieznanych nadawców, nawet jeśli wiadomość wydaje się pochodzić od zaufanej instytucji. Dodatkowe zabezpieczenia systemowe oraz rozwaga użytkowników powinny skutecznie ograniczyć liczbę udanych ataków cyberprzestępców na użytkowników telefonów komórkowych.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl