Zmiany w prawie. Zgodę na pogrzeb wyda Sanepid, a urnę postawić będzie można w domu

Rząd planuje wprowadzić zmiany w prawie pogrzebowym. Najbardziej kontrowersyjne przepisy obejmą bliskich osób, które zmarły na chorobę zakaźną, czyli np. Covid-19.

Fot. Pixabay

Kilka zmian w nowym prawie budzi wątpliwości. Jedną z nich jest np. przejęcie nagrobków przez zarząd cmentarzy. Projekt budzi kontrowersje i pytania nasuwają się same: kto będzie stawiał nagrobki? Jaka zgoda będzie na to potrzebna? Kto będzie odpowiadał za mycie i konserwację?

Teraz, wprowadzana jest inna kontrowersyjna propozycja. Osoby, których bliscy zmarli na chorobę zakaźną, jeżeli będą chcieli pochować kolejną osobę w tym samym grobie, będą musieli otrzymać zgodę Sanepidu. Autorzy przekonują, że chodzi o względy bezpieczeństwa.

Ponadto zmiany przewidują, że będzie możliwość rozsypania prochów w ogrodzie pamięci czy przechowywanie urny w domu czy mieszkaniu lub posadzenie bio-urny. To specjalna urna z nasionkiem, z którego na prochach zmarłego wyrasta drzewo.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c