Znany amerykański analityk: „Polska będzie potęgą, Niemcy i Rosję czeka upadek”

Bardzo znany i poważany w środowisku politolog i analityk który często stawiał trafne hipotezy i prognozował przyszłość wypowiedział się na temat Polski i sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej za 30 lat. George Friedman mówi otwarcie: Polska będzie potęgą, a Rosję i Niemcy czeka upadek.

Fot. Warszawa w Pigułce

George Friedman wypowiadał się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Friedman prognozuje utrzymanie mocy USA, choć wpływ tego kraju osłabnie. Przewiduje też, że Rosja i Niemcy podupadną gospodarczo. W przypadku naszego wschodniego sąsiada chodzi o brak nowoczesnej gospodarki. Niemcy natomiast są uzależnieni od eksportu. Ich siła ekonomiczna opiera się na nim aż w 50 proc. Taka sytuacja, zdaniem politologa, nie może trwać wiecznie i w końcu bańka mydlana pęknie. Na znaczeniu stracą też Chiny przez wiele problemów wewnętrznych.

Prawdziwymi mocarstwami staną się natomiast Japonia, Turcja i Polska:
„W sytuacji, kiedy za 30 lat Niemcy nie będą już potęgą gospodarczą, a Rosja znajdzie się w rozsypce, Polska, ze świetnie wykształconym społeczeństwem, urośnie do roli regionalnej potęgi, z ambicjami odgrywania ogromnej roli na arenie międzynarodowej”.

George Friedman jest światowej sławy politologiem. Założycielem Geopolitical Futures, agencji specjalizującej się w prognozach ekonomiczno-politycznych, a także założycielem i prezesem Stratfor, agencji wywiadu, nazywanej często „Cieniem CIA”. Ta ostatnia instytucja również zajmuje się analizami i raportami. Pracował jako doradca w kwestiach bezpieczeństwa dla czołowych amerykańskich dowódców wojskowych.

Jego przewidywania bardzo często się sprawdzały. Przewidział m.in. przeniesienie produkcji większości firm do Chin i innych krajów azjatyckich, wzrost mocarstwowości Rosji i jej dążenia do odzyskania dawnych terenów ZSRR oraz próby podzielenia krajów NATO.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]