Znęcał się nad matką. Objęto go dozorem policji i wyrzucono z mieszkania

nevadaelderabuse.com

nevadaelderabuse.com

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z Błonia pod Warszawą zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem 61-letniego mieszkańca gminy. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad matką, a prokurator objął go dozorem Policji oraz nakazał opuszczenie mu wspólnego mieszkania.

Wieczorem dyżurny komisariatu w Błoniu otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji syn miał znęcać się nad matką. Na miejsce natychmiast udali się policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego. Interwencję zakończyli założeniem „Niebieskiej Karty” i zatrzymaniem 61-latka. Mężczyzna był nietrzeźwy. Miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Mężczyzna trafił do policyjnej celi. W tym czasie policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad matką. Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że Zdzisław P. od kilku lat znęcał się nad kobietą. Pokrzywdzona była wyzywana, zastraszana i szarpana. To tylko nieliczne zachowania, jakich dopuścił się mężczyzna wobec swojej matki.

Prokurator po zapoznaniu się z materiałami postępowania, zdecydował o zastosowaniu wobec 61-latka środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz nakazał opuszczenie mu wspólnego mieszkania.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:
Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Źródło: policja


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.