Żółty pył na samochodach. Co to jest i czy jest groźne dla lakieru i zdrowia?

Do naszej redakcji piszą Czytelnicy z pytaniem czy żółty nalot na samochodach to pył znad Sahary. To zupełnie coś innego. Uważać muszą alergicy.

Fot. Warszawa w Pigułce

Żółty nalot na karoserii to najczęściej pył znad Sahary, który pojawia się w Polsce wraz z powietrzem znad Afryki. Wtedy do naszego kraju dociera również ciepło.

Tym razem jednak są to pyłki związane z pyleniem sosny. Roślina będzie pyliła jeszcze przez miesiąc i w tym okresie na karoserii naszego auta i na oknach naszych mieszkań i domów może pojawić się żółty nalot.

W przeciwieństwie do pyłu znad Sahary, pył roślinny nie jest groźny dla naszego lakieru. Najlepiej zmywać go wodą, bez użycia szmatki. Pod cienką warstwą pyłu mogą znaleźć się inne zanieczyszczenia, które spowodują rysy na lakierze. Trzeba też pamiętać, że choć nasz samochód nie odczuje różnicy, to niektóre osoby uczulone na pyłki mogą odczuwać dyskomfort. Warto więc sprawdzić układ wentylacji i klimatyzacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c