ZOO apeluje: „Działaj sercem, pomóż niedźwiedziom!” Możesz dostać wyjątkowy upominek!

„Wybieg przy trasie W-Z nie jest już bezpieczny dla naszych niedźwiedzi brunatnych – wszyscy widzieliśmy wstrząsające zdjęcia z bezmyślnego wtargnięcia na ich wybieg. Niestety nie było to pierwsze takie zdarzenie, dlatego jedyną słuszną decyzją było przeniesienie niedźwiedzi na bezpieczny teren.” – pisze warszawskie ZOO.

Fot. warszawskie ZOO

Nie było to łatwe przedsięwzięcie, chociaż niektórzy byli przekonani, że wystarczy przeprowadzić niedźwiedzice przez Park Praski… (a jeszcze inni wierzą, że mamy tunel łączący ZOO z wybiegiem niedźwiedzi – taka miejska legenda). Tak naprawdę niedźwiedzie były wprowadzone w narkozę, przeniesione do samochodu i przewiezione na teren ZOO.

Nasze seniorki zniosły to bardzo dzielnie i teraz zapoznają się już z nowym wybiegiem.

Przy okazji narkozy niedźwiedziom wykonano podstawowe badania: dentystyczne, EKG, pobrano krew. Badania wykazały, że Mała ma problemy z sercem i próchnicę, a Sabina (poszkodowana w ostatnim incydencie) ma serce w porządku, a leczone kilka lat temu zęby nadal są w dobrym stanie. Wyniki badań krwi – wkrótce.

Na ocenę stanu serca i uzębienia zaprosiliśmy lekarzy weterynarii specjalistów: stomatolog dr Katarzynę Jodkowską i kardiolog dr Magdalenę Garncarz. Serdecznie dziękujemy!

Niedźwiedzie postanowiliśmy przenieść niezwłocznie po incydencie z pijanym mężczyzną, obawiając się chociażby naśladowców.

Dwie niedźwiedzice – Sabina i Mała przyjechały w 2007 ze szkoły cyrkowej w Julinku. Miały dożyć sędziwego wieku na wybiegu przy Alei Solidarności i zakończyć historię niedźwiedzi w tym miejscu. Mieliśmy przygotowany dla nich wybieg na terenie ZOO na czas ich zupełnej starości. Jesienią 2019 r. trafiła już tam Tatra – trzecia mieszkanka wybiegu przy Alei Solidarności. Miała liczne problemy zdrowotne wieku starczego, w tym trudności z chodzeniem – dla swojego bezpieczeństwa nie mogła zostać na wybiegu z fosą. Teraz dołączyły do niej Sabina i Mała.

Te dwie „miśki” nie są jeszcze tak niedołężne i mogłyby nadal korzystać z wybiegu, który był projektowany i dostosowany specjalnie dla niedźwiedzi brunatnych – oprócz widocznych z ulicy sztucznych skał na wybiegu jest teren z ziemią i drzewami, woda do pływania, wodospad i przestronne gawry. Głównym problemem tego wybiegu jest fakt, że znajduje się poza obrębem samego ZOO i dostępny jest dla każdego, bez potrzeby kupowania biletów.

Wybieg na terenie ZOO, na który trafiły teraz interwencyjnie Sabina i Mała, będzie jednak ich wybiegiem tymczasowym. Dostosujemy go, by był dla nich jak najwygodniejszy – m.in. wyposażymy w basen i deszczownię na upały, poprawimy gawry, ale docelowo dostaną nowy wybieg, specjalnie dla nich. Na to potrzeba jednak czasu i funduszy.

Cały dochód z naszej poprzedniej zbiórki „Załóż maskę – pomóż Pandzie” zostanie przeznaczony na modernizację niedźwiedziego lokum, jednak nie są to wystarczające środki. Z tego powodu otwieramy nową zbiórkę licząc ponownie na szczodrość miłośników zwierząt.

Fundacja Panda wraz z Dyrekcją Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego przygotowała zestaw wyjątkowych upominków za wsparcie.

LINK do zbiórki: https://zrzutka.pl/warszawskiemisie

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c