ZTM wprowadzi piętrowe autobusy? Warszawskie "megapojemne" bardziej komfortowe

Radny Michał Czaykowski z Platformy Obywatelskiej napisał interpelację do Hanny Gronkiwicz-Waltz, w której spytał czy Zarząd przeanalizował już wprowadzenie piętrowych autobusów w stolicy.

Autobus piętrowy. Fot. Pixabay

Autobus piętrowy. Fot. Pixabay

ZTM poważnie zabrał się za analizy i okazało się, że rozwiązanie takie nie sprawdzi się w stolicy. Radnemu odpowiedział wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Według ZTM takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się w stolicy z wielu powodów. Po pierwsze autobusy piętrowe są mniej pojemne niż autobusy przegubowe. Jest tam więcej miejsc siedzących, a mniej stojących. Po drugie schodzenie z piętra powoduje dłuższe postoje, a w rezultacie wydłużenie czasu kursowania. Po trzecie autobusy nie sprawdziłyby się na wszystkich trasach ponieważ mają więcej niż 4 metry. Po czwarte wreszcie ich produkcja jest dużo droższa.

Plusem przemawiającym za ich wprowadzeniem jest to, że zajmują mniejszą powierzchnię, ale jest to różnica niewielka. Ponadto, jak podkreślił wiceprezydent w ankiecie Barometr Warszawski 2014 warszawiacy zwrócili uwagę na wygodę i jakość podróżowania, a wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, stołeczne autobusy to niskopodłogowe, megapojemne pojazdy, które przewożą 180 osób. Podsumowując wprowadzenie tego typu autobusów jest „społecznie i ekonomicznie nieuzasadnione” – odpisał Jacek Wojciechowicz.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.