ZUS sprawdza Polaków w ich mieszkaniach i domach. 42-latka czekają surowe konsekwencje

W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych  znacznie zintensyfikował działania mające na celu sprawdzenie, czy Polacy nie nadużywają zasiłków zdrowotnych. Te działania niejednokrotnie przynoszą zaskakujące wyniki, co doskonale ilustruje historia 42-letniego mężczyzny z Podlasia, dla którego planowany urlop przerodził się w nieprzyjemną niespodziankę.

Fot. Shutterstock

ZUS nie żartuje, jeśli chodzi o sprawdzanie czy chorzy pracownicy na L4 rzeczywiście są chorzy . Tylko w pierwszym kwartale tego roku przeprowadzono aż 117,2 tysiąca kontroli zwolnień lekarskich. Te kontrole nie zawsze polegają na osobistej wizycie kontrolerów w domach osób korzystających z zasiłków. Niejednokrotnie analizowane są profile w mediach społecznościowych, gdzie niektórzy zbyt otwarcie dzielą się szczegółami swojego życia.

Byli chorzy więc wyjeżdżali na wakacje

Jednym z przypadków, które wyszły na jaw w trakcie tych kontroli, jest historia wspomnianego 42-latka. Jak podaje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS, mężczyzna postanowił spędzić urlop poza domem, mimo że był na zwolnieniu lekarskim. Jego niefortunne plany wyszły na jaw, gdy szukał opieki dla swojego psa w czasie wyjazdu.

To nie jest jedyny przykład nieprawidłowości wykrytych przez kontrolerów ZUS. Inne przypadki obejmują osobę, która miała opiekować się chorym dzieckiem, które normalnie uczęszczało do szkoły oraz mężczyznę, który wziął urlop do opieki nad żoną, chociaż oboje spędzali czas na wakacjach.

ZUS jest nieugięty w swojej determinacji, aby wyeliminować wszelkie formy nadużyć. Osoby uznane za oszustów mogą spodziewać się surowych konsekwencji, włączając w to możliwość zwrotu otrzymanych środków, utratę pracy, a nawet postępowanie karne.

Rok 2022 przyniósł ogromną liczbę zwolnień lekarskich w Polsce – aż 27 milionów. Schorzenia układu kostno-stawowego, zaburzenia mięśniowe i psychiczne to główne przyczyny, dla których lekarze wystawiają zaświadczenia. Z danych ZUS wynika, że częstym powodem zwolnień są także „reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne”.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]