ZUS zapowiada zmasowane kontrole zwolnień. Tysiące już zakwestionowanych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada wzmożone kontrole osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Tysiące zwolnień już zostało zakwestionowanych.

Fot. Shutterstock / Pexels / Warszawa w Pigułce

Pandemia nieco odpuściła i urzędnicy ZUS-u wzięli się na kontrole zasadności zwolnień lekarskich.

Tylko w pierwszym kwartale było ich około 80 tysięcy. Okazuje się, że „symulantów” nie brakuje i niektórzy pracownicy biorą L4 kiedy chcą mieć czas wolny, robią remont czy jadą na krótkie wczasy. Zakwestionowano 3,7 tys. świadczeń.

ZUS ma duże możliwości kontroli. Może poprosić lekarza o wyjaśnienia lub skierować daną osobę na badania lekarzy orzeczników.

Jeżeli okaże się, że zwolnienie się nie należało trzeba będzie zwrócić wszystkie pieniądze razem z odsetkami. To jednak pierwsza część nieprzyjemności. Druga to problemy w pracy. Za L4 płaci bowiem pracodawca, który może nie być zadowolony z takiego postępowania. Pracownikowi grozić może nawet natychmiastowe zwolnienie dyscyplinarne bez okresu wypowiedzenia.

Źródło: Money.pl


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c