Zwłoki 16-latka w warszawskim mieszkaniu. Dwa ciała w innych miejscach Polski. Ruszy proces

Na Targówku znaleziono ciało 16-latka. Niedługo później w Radomiu 22-latka, a w międzyczasie ciało kolejnego dziecka tym razem w Biłgoraju. Wszystkie zgony łączyło zażycie śmiertelnie groźnych dopalaczy. Już niedługo rusza proces „króla dopalaczy”.

Fot. Warszawa w Pigułce

16 września do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga skierowano akt oskarżenia przeciwko Janowi S. Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie 17 przestępstw, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się wprowadzeniem do obrotu, głównie w drodze sprzedaży internetowej, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia lub życia środków zastępczych zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym, a także wytwarzania oraz udzielania takich środków. Ponadto ww. odpowie za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ponad 16 tysięcy osób, wprowadzenia do obrotu ponad 350 kilogramów dopalaczy, nabycie wewnątrzwspólnotowe znacznej ilości substancji psychotropowych, pranie brudnych pieniędzy, nakłanianie do pośrednictwa w obrocie dopalaczami, a także zmuszanie lub pomocnictwo do posługiwania się fałszywymi dokumentami tożsamości.

Aktem oskarżenia objęto również partnerkę Jana S., której zarzuca się blisko czteroletni udział w procederze wprowadzania do obrotu niebezpiecznych substancji, a także przestępstwo prania brudnych pieniędzy. Wśród oskarżonych jest również ojciec Jana S., z zawodu adwokat, któremu w toku śledztwa przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy.
Ostatnim z oskarżonych jest mężczyzna, który na potrzeby procederu udostępniał grupie Jana S. swoje rachunki bankowe oraz utworzył na terenie Słowacji spółkę handlową, której operacje finansowe miały ukryć stwierdzenie pochodzenia środków pieniężnych.

Jak pisze Prokuratura Krajowa, grupa kierowana przez Jana S. od marca 2014 roku do stycznia 2020 roku wprowadzała do obrotu substancje charakteryzujące się szkodliwością dla zdrowia konsumentów. Oskarżeni importowali je z Chin oraz Holandii, a następnie po ich przepakowaniu wystawiali do sprzedaży w prowadzonych przez siebie sklepach internetowych. W wyniku protokolarnego akcesu do panelu administratora zabezpieczonej tzw. bazy głównego sklepu prowadzonego przez grupę ustalono, iż sklep ten tylko przez 14 miesięcy wygenerował przychód w wysokości blisko 17 milionów złotych.

Do marca 2018 roku z samej Holandii oskarżeni sprowadzili ponad 800 kilogramów niebezpiecznych substancji, natomiast z Chin zamawiano 100 kilogramów prekursorów miesięcznie. Przesyłki z dopalaczami dystrybuowano w Warszawie nadając je za pośrednictwem firm pocztowych do klientów z Polski, Europy, a także Meksyku, USA, krajów Ameryki Południowej oraz Azji.
Sprzedający nie informowali nabywców o zagrożeniach oraz niepożądanych skutkach związanych zażyciem środków odurzających i substancji psychotropowych. Wskutek powyższego działania narażono na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia ponad 16 tysięcy osób. Co więcej, we wrześniu 2017 roku grupa rozpoczęła sprzedaż produktów handlowych pod nazwą BUC-3 i BUC-8 zawierających m.in. fentanyl, których zażywanie skutkowało zgonem niektórych klientów.

W trakcie intensywnie prowadzonego śledztwa wykonano kilkaset czynności procesowych oraz przeprowadzono kilkadziesiąt realizacji skutkujących przestawieniem zarzutów 90 osobom, w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ponad 16 tysięcy osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla życia substancji, czego następstwem była śmierć 5 osób i choroba realnie zagrażająca życiu 2 osób, przemytu, udzielania, wytwarzania, wprowadzenia do obrotu oraz posiadania środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

3 stycznia 2020 roku, po ponad rocznych poszukiwaniach, Jan S. został zatrzymany w podwarszawskim Milanówku. Od tego czasu pozostaje w tymczasowym areszcie. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c