Hale Mirowskie – powiew przedwojennej Warszawy

Hale Mirowskie znajdują się na pl. Mirowskim 1. Stąd ich potoczna nazwa. Tak naprawdę nazywają się Hallami Targowymi (przez dwa „l). Wybudowano je jeszcze przed wojną w 1901 roku i inspirowane były budynkami rosyjskimi. W Warszawie będącej wtedy pod zaborami rządził Mikołaj Bibikow – rosyjski generał.

Hala_Mirowska_1932-1024x7772

Mimo wschodniego pochodzenia godnie pełnił swoją funkcje. Za jego rządów powstało wiele parków i skwerów – stąd zyskał żartobliwy przydomek „skwiernego gienierała”, kontynuował też budowę kanalizacji, wodociągów i kolejek miejskich. Ponadto wybudowano pierwszą elektrownie i zaczęto elektryfikację miasta. Zgodził się też na wprowadzenie języka polskiego do urzędów i polskich napisów w ratuszu. Cieszył się dobrą opinią wśród Warszawiaków, a ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze, dożywszy 81 lat.

Hale Mirowskiej nie uniknęły jednak smutnego losu podczas Powstania Warszawskiego. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku hale spalono, a wcześniej rozstrzelano tu 510 mieszkańców miasta, co upamiętnia odpowiednia tablica. W latach 60. hale odbudowano, a w 1986 roku wpisano je do rejestru zabytków. Od 1974 roku Hale przejął Społem i od tego czasu systematycznie toczą się tam prace konserwatorskie – wymieniono instalację elektryczną, zmodernizowano ciągi wodno-kanalizacyjne, wyremontowano dach, a sufit wymieniono na niepalny. Od 2008 roku wprowadza się plan dalszej rewitalizacji obiektu. Projekt obejmuje wykonanie prac konserwatorskich m.in. w zakresie (na podstawie strony WSS Społem):

– kompleksowej konserwacji wszystkich elewacji hali targowej,
– kompleksowej rekonstrukcji wszystkich elementów wystroju rzeźbiarskiego i architektonicznego na elewacji hali targowej, przeprowadzoną na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej oraz poprzez analogie,
– kompleksowej renowacji pokryć dachowych,
– kompleksowego wykonania nowych i wymiana obróbek blacharskich.

Ponadto wyczyszczenie wszystkich elementów elewacji wraz z dekoracją rzeźbiarską, uzupełnienie ubytków w cegle i tynku, odtworzenie pierwotnego podziału okien z wykorzystaniem szkła selektywnego w miejsce istniejących luksferów. Wymianie ulegnie również cała stolarka okienna i drzwiowa.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl