99 lat Bródna i Targówka w Warszawie

Bródno, 1970 rok / Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bródno, 1970 rok / Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

7 kwietnia 1916 roku Warszawa poszerzyła swe granice o Bródno i Targówek. Oznacza to, że w tym roku obchodzimy 99 rocznicę przyłączenia osad do miasta, a w przyszłym, okrągłą 100. Podczas I Wojny Światowej, od 4 sierpnia 1915 roku do 11 listopada 1918 roku, Warszawa znajdowała się pod okupacją Niemiecką. 7 kwietnia 1916 roku generalny gubernator Hans von Beseler wydał rozporządzenie, na mocy którego tereny Targówka i Bródna przyłączono do Warszawy. Dzielnice, jako peryferia były jednak mocno zaniedbane, a Niemcy wcale nie kwapili się do zmiany tego stanu rzeczy.

Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto urbanizację dzielnic, głównie za sprawą prezydenta Stefana Starzyńskiego, który dbał o rozwój miasta. Wybrukowano ulice, zakładano wodociągi. Planowano także założenie kanalizacji, ale wojna pokrzyżowała te plany. Dopiero w latach 70. naprawiono zaniedbania i przystąpiono do zakładania kanalizacji.

Do dziś jeszcze w tamtych rejonach obserwować można mieszkania w których brak jest kanalizacji, wodociągów, a co za tym idzie łazienki czy WC w ogóle. Zmienić mają to ostatnie środki, które wykorzystane będą na remont budynków na Pradze oraz przyległych dzielnicach, które najbardziej tego potrzebują. Miasto ma zamiar wydać na ten cel ponad 500 mln zł.

Drewniak ul. Biruty 18

Drewniak ul. Biruty 18

Historia Bródna sięga IX – X wieku. Wówczas na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego zbudowano warowny gród. Nazwa Bródno wywodzi się od płytkiego brodu wiślanego. W XV wieku odnotowano wieś Bródno, a w 1570 roku 11 włók nieoczynszowanych oraz jeden łan wójtowski. W XVII wieku na terenie Bródna powstał dwunastołanowy folwark, dwa młyny i dwie karczmy. Rozwój Bródna przerwał potop szwedzki i bitwa w jego okolicach  (28-30 lipca 1656 r.).

Bródno zaczęło rozwijać się w II połowie XIX wieku, po uruchomieniu nadwiślańskiej linii kolei żelaznej i otwarciu stacji „Praga” w 1875 r. W roku 1880 na Bródnie znajdowało się 360 domów i mieszkało 960 ludzi.Na początki XX wieku zaczęły powstawać ulice.  Do momentu przyłączenia do Warszawy nie wolno było tu budować murowanych budynków. Wynikało to z faktu, iż ówczesna gmina znajdowała się na przedpolu Cytadeli Aleksandryjskiej. Stąd na Bródnie przepiękne okazy drewnianych domów, które coraz częściej zastępują nowoczesne apartamentowce.

 

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]